چگونه اضطراب زندگی خوابگاهی را کاهش دهیم؟

تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ماه ۱۳۹۲

 

در میان تمامی چالش‌های پیش روی شما در نخستین سال شروع دانشگاه، یکی از اضطراب‌آورترین موضوعات در این زمان، دشواری‌های زندگی در خوابگاه‌ها است.
 
بسیاری از دانشجویان در چنین شرایطی نگران تنهایی، از دست دادن حریم خصوصی، مشکلات هم‌اتاقی و چیدمان اتاق هستند. در نتیجه لازم است چالش‌هایی را که به واسطه زندگی خوابگاهی ممکن است پیش بیایند و راهکارهای مقابله با آنها را تا پیش از نقل مکان به خوابگاه بشناسید. ایسنا در گزارشی به معمول‌ترین این چالش‌ها اشاره کرده است:
 
1- هم اتاقی‌ها؛
 
برای بسیاری از دانشجویان، اقامت در خوابگاه نخستین تجربه از زندگی جدا از خانواده است. از آنجا که اغلب دانشجویان تازه وارد این امکان را ندارند که هم اتاقی خود را انتخاب کنند، بنابراین نقل مکان به خوابگاه اندکی نگران‌کننده و اضطراب‌آور است. در این شرایط شما در مدت زمان کوتاه به یک فرد غریبه نزدیک می‌شوید و آنچه که اهمیت دارد این است که باید با یک ذهن باز به استقبال این موقعیت جدید زندگی بروید و آمادگی پذیرش این را داشته باشید که هم اتاقی شما ممکن است علایق و سلایق متفاوت از شما را داشته باشد. به علاوه در صورتی که هم‌اتاقی خود را می‌شناسید، سعی کنید یک سری قوانین برای اتاق خود وضع کنید و درباره برخی مسایل نظیر ساعت خاموشی، مهمانان و سایر موضوعات مشترک از این دست با یکدیگر رایزنی کرده و به توافق دوجانبه برسید. سعی کنید خواسته‌های خود را شفاف بیان کنید و تلاش کنید انتخاب‌هایتان به نفع هر دو طرف باشد.
 
2- حریم خصوصی؛
 
خوابگاه‌ها معمولا حریم خصوصی اندکی دارند. پس در صورتی که شما فردی درون‌گرا و منزوی هستید و یا برعکس شما فردی اجتماعی اما هم‌اتاقی شما فردی منزوی است، اطمینان از داشتن زمانی برای تنها بودن برای فردی که روحیه درون‌گرا دارد، بسیار مهم است. سعی کنید مطابق برنامه عمل کنید تا بین کلاس‌های خود یا آخر هفته زمانی خالی داشته باشید که در صورت نیاز در سکوت و تنهایی می‌توانید افکار خود را بازسازی کنید. اطلاع از برنامه‌های هم اتاقی‌تان و برنامه‌های تفریحی و تعطیلاتی آخر هفته می‌تواند نگرانی شما را نسبت به نداشتن حریم خصوصی کاهش دهد.
 
3- شناخت خوابگاه؛
 
بخاطر داشته باشید که یکی از تجربیات دانشگاهی، گسترش دایره دوستان و تا حد امکان، شناخت افراد بیشتر است. با به خاطر داشتن این مسئله مهم، سعی کنید در خوابگاه دوست پیدا کنید. گام اول را با معرفی خود بردارید و به یاد داشته باشید همه آنها نیز مثل شما قدم به این محیط اضطراب‌آور گذاشته‌اند. پس به احتمال زیاد از اولین گام شما به گرمی استقبال می‌کنند.
 
4- در نظر داشتن فضای محدود خوابگاه؛
 
فضای خوابگاه‌ها اغلب محدود و شلوغ است. در نتیجه از به همراه آوردن وسایل جاگیر، حجم زیادی لباس، کفش یا کتاب اجتناب کنید. در صورت امکان قبل از نقل مکان به خوابگاه، از فضای آن بازدید کنید تا نسبت به فضایی که در اختیار خواهید داشت و محدودیت‌های احتمالی آن، آگاهی کسب کنید و بدانید دقیقا چه چیزهایی لازم دارید.
 
5- فضای مطالعه و درس خواندن؛
 
از آنجا که خوابگاه‌ها اغلب پرسر و صدا هستند و تمرکز شما را در هنگام درس خواندن برهم می‌زنند، سعی کنید در اتاق خود فضایی را برای مطالعه و درس خواندن ایجاد کنید. در این بین داشتن یک میز تحریر از ضروریات است.
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.