توصیه‌های رتبه ممتاز کارشناسی ارشد برق برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد:

توصیه رتبه ممتاز کارشناسی ارشد برق: از مرداد ماه شروع کنید

تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ماه ۱۳۹۲

صابر صالحی دانشجوی کارشناسی ارشد برق گرایش قدرت/سیستم در دانشگاه صنعتی شریف است. او سال 88 از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین در رشته‌ی کارشناسی مهندسی برق قدرت فارغ‌التحصیل شد و در آزمون ارشد رتبه 39 كنكور را به‌دست آورد. در ادامه خلاصه ای از کفتگوی سایت گزینه آخر را با این دانشجوی ممتاز بخوانید.

 

از مرداد شروع کنید

صابر می‌گوید خواندن برای آزمون ارشد را از اواسط مرداد شروع کرده است. البته نه‌ به‌صورت جدی، بلکه کم کم شروع کرده و بعد جدی به سراغ درس‌ها رفته است. او معتقد است مردادماه زمان مناسبی برای شروع و آماده شدن برای كنكور كارشناسی ارشد است.

 

چند ساعت خواب؟ چند ساعت درس؟

صالحی می‌گوید هرکس هر چقدر توان و بازدهی دارد باید درس بخواند؛ ولی نه به‌گونه‌ای که از خواب و خوراک بیفتد. او بهترین زمان برای خوابیدن را 7 ساعت می‌داند و می‌گوید خواب كافی در بالابردن بهره‌وری درس خواندن خیلی مهم و تاثیر گذار است. او خودش روزی 6 ساعت در روز مطالعه میكرده است و 6 ساعت مطالعه‌ی مفید را کافی می‌داند.

 

تفریح کنید

صابر معتقد است با روزی 6 درس خواندن، کلی وقت برای تفریح وجود دارد و این بستگی به خود فرد دارد كه چطور برنامه‌ریزی كند تا به همه كارهایش برسد. البته تذکر می‌دهد یك سری تفریحات غیر ضروری مثل تماشای تلویزیون را باید به حداقل رساند.

 

درس بخوانید؛ قبول شوید

او می‌گوید اوایل دانشجویی معمولی بوده و بعد دانشجوی نسبتا خوبی شده است، هرچند از دید خودش! صابر معتقد است دانشجوی معمولی یا زرنگ بودن در دوران کارشناسی، ارتباطی با رتبه‌ برتر شدن در آزمون ارشد ندارد و هرکس هر وقت درس بخواند نتیجه می گیرد؛ اما کسی که در دوره کارشناسی بهتر درس خوانده باشد کارش راحت‌تر می‌شود.

 

خستگی را جدی نگیرید

این دانشجوی برتر آزمون ارشد می‌گوید خستگی و کم‌آوردن‌ها هنگام درس خواندن كاملا طبیعی است و داوطلبان هرگز از این بابت نگران نباشند. او خودش خستگی را زیاد جدی نمی‌گرفته و با کمی تفریح آن‌را درست می‌کرده است.

 

فکر می‌کردم زیر 20 می‌شوم

«جوری درس خوانده بودم که قبول شوم. فقط ممکن بود دانشگاه جابجا شود و گرنه از بابت قبولی خیالم تقریبا راحت بود. ولی فکر می‌کردم زیر 20 شوم»

 

چطور درس بخوانیم؟

صابر صالحی به چند نکته هم برای درس خواندن اشاره می‌کند؛ اول اینکه خوب درس بخوانیم و واقعا موضوع را بفهمیم. هفته‌های آخر مطالب قبلی را دوره کنیم و دعا کنیم و به خدا توکل داشته باشیم.

او می‌گوید از مشکلاتی که پیش می‌آید و چیزهایی که باعث می‌شوند خوب درس نخوانیم، عصبی نشویم. یک تكنیك هم معرفی می‌کند: هر اتفاقی که افتاد به فال نیک بگیریم و اگر اون چیزی که فكر میكردیم نشد، به خودمان سخت نگیریم؛ چون هر دانشگاهی كه  هم كه قبول شویم باز هم همهچیز بستگی به خودمان دارد. اگر کسی بخواهد سطح علمی‌اش بالا برود، کنکور یا هرچیز دیگه‌ای نمی‌تواند مانع‌اش شود. خلاصه اینكه کنکور بخش مهمی از زندگی است ولی همه‌اش نیست.

 

پشب کنکور خودتان را نبازید

صابر معتقد است استرس‌های شب کنکور طبیعی است و همه این استرس را تجربه می‌کنند. با فکر اینکه فقط من استرس دارم روحیه خود رو خراب نکنیم و اگر زمانی شب کنکور خوب نخوابیدید اصلا به آن فکر نکنید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و همه‌ی این‌ها كاملا طبیعی است.

منبع: سایت گزینه آخر

 
اخبار مرتبط:
با رتبه برترهای سالهای قبل مشورت کنید
فقط به کلاس کنکور اکتفا نکنید
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.