چگونه برای زبان تخصصی مهندسی صنایع در کنکور ارشد مطالعه کنیم؟

تاریخ انتشار : ۰۲ تير ماه ۱۳۹۲

در آزمون کارشناسی ارشد هر ساله 30 سوال مربوط به زبان انگلیسی می باشد که از این تعداد 15 سوال اول مربوط به زبان عمومی و 15 سوال بعدی مربوط به زبان تخصصی می باشد. هدف اصلی در قسمت زبان تخصصی در واقع سنجیدن دانش عمومی دانشجویان نسبت به رشته تحصیلی خودشان به زبان خارجی می باشد. بنابراین برای موفقیت در این زمینه نیاز به دانش حداقلی نسبت به زبان خارجی(انگلیسی) و همچنین دانش حداقلی نسبت به ادبیات رشته موردنظر(مهندسی صنایع) می باشد. پیش از اینکه در مورد نحوه آماده شدن برای پاسخگویی به سوالات سخنی به میان آید باید ابتدا دانست که این سوالات چگونه طرح می شوند تا در مرحله بعدی در خصوص نحوه پاسخگویی به آنها چاره اندیشی کرد. استاد محسن شایان مدرس زبان انگلیسی عمومی و زبان تخصصی مهندسی صنایع در کنکور کارشناسی ارشد با ذکر این مقدمه به طرح موضوع پرداخته است:
 
درک مطلب(Reading)
 
در طی دو دهه گذشته سوالات زبان تخصصی عمداً در غالب Reading بوده است؛ بدین معنا که یک متن مختصر ارائه و سپس سوالات مختلفی از آن متن طرح می شده است. تفاوت با سایر امتحانات زبان در این است که متون مذکور از متن های تخصصی انتخاب می شوند. لازم به توضیح است که انواع دیگری از سوالات نیز در طول این سالها مطرح بوده است که اولاً به لحاظ ماهوی تفاوت چندانی با درک مطلب نداشته اند و ثانیاً هرگز وزن سنگین تری نسبت به سوالات Reading را به خود اختصاص نداده اند.
 
بنابراین با توضیحات بند قبلی می توان به این جمع بندی رسید که یکی از ملزمات اساسی برای موفقیت در پاسخگویی به سوالات زبان تخصصی داشتن مهارت لازم در استفاده از تکنیکهای پاسخگویی به Reading است. این تکنیک ها در منابع مختلف معرفی شده اند. که در ادامه به بعضی از آنها اشاره خواهد شد.
 
ادبیات مهندسی صنایع
 
همانطور که پیشتر اشاره شد اغلب متونی که در این بخش استفاده می شوند، متون تخصصی می باشند. واضح است چنانچه دانشجو نسبت به سرفصل های مربوط به رشته خود اشراف حداقلی داشته باشد در پاسخگویی به سوالات Reading دست بالا را خواهد داشت. شاید پیش از این برای شما پیش آمده باشد که در آزمونی با متنی مواجه شده باشید که قبلاً در آن زمینه مطالعه کرده اید و یا به نحوی اطلاعاتی دارید. قطعاً در اینصورت درک موضوعات مطرح شده در متن بسیار راحت تر بوده است. همین موضوع در خصوص متنهای تخصصی نیز صادق است.
 
بطورکلی 24 سرفصل عمده در رشته مهندسی صنایع وجود دارد که در سالهای مختلفی از این سرفصل ها طرح سوال شده است. بارها پیش آمده است که از یک موضوع مشخص چندین بار در کنکور طرح سوال شده است و یا در موارد معدودی از متن های تکراری استفاده کرده اند. بنابراین شناسایی این سرفصل ها و مطالعه آنها می تواند تاثیر بسزایی در پاسخگویی به سوالات داشته باشد.
 
نحوه مطالعه
 
مسلماً بهترین راه برای یادگیری این درس مطالعه متون تخصصی به زبان انگلیسی می باشد. این روش نه تنها دانش عمومی دانشجو را نسبت به رشته مهندسی صنایع افزایش می دهد بلکه تاثیر بسیار مهمی در بالابردن سطح زبان انگلیسی داوطلب خواهد داشت. بهترین راه فراگیری لغات و اصطلاحات انگلیسی آشنایی با کاربرد انها می باشد، بنابراین مطالعه متون مختلف می تواند در جهت تثبیت آموخته ها در زبان عمومی نیز مفید باشد.
 
منبع: وب‌سایت شخصی استاد محسن شایان

بیشتر بخوانید

-----------------------------------------------------------

رتبه 1 ارشد مهندسی صنایع: مهم نیست چقدر درس خواندید 
رتبه 9 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع: از برنامه دیگران تقلید نکنید 
رتبه 13 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع: نکته‌ها را ته‌نشین کنید 
رتبه 4 گرایش صنایع صنایع: زبان برگ برنده ام بود 
توصیه‌های دکتر مجید ایوزیان برای داوطلبان کنکور کارشناسی‌ارشد 
گفتگو با کسی که 20 روزه رتبه یک ارشد شد 
گفتگو با رتبه یک کارشناسی ارشد مدیریتIT 
همایش بزرگ هدایت تحصیلی کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع

-----------------------------------------------------------

 
اخبار مرتبط:
اگر زبان خواندن برایتان مشکل است...
پرآموزی؛ نرم‌افزاری که زبان را با شما آشتی می‌دهد
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.