16 توصیه برای شما که می‌خواهید روانشناس شوید

چگونه برای کنکور کارشناسی ارشد روانشناسی درس بخوانیم؟

تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۲

دانشجوآنلاین: روانشناسی علمی نوپا در ایران به‌ شمار می‌روند، اما در سال‌های اخیر توانسته به خوبی جای خود را میان مردم باز کند. همین امر به علاوه‌ی جذابیت‌هایی که در درون روانشناسی وجود دارد، باعث شده عده‌ی زیادی به ادامه‌ی تحصیل در این رشته علاقه‌مند شوند.
 
به سراغ دکتر علی‌رضا محمدی رفته‌ایم تا از او درباره‌ی رشته‌ی روانشناسی و آمادگی برای آزمون این رشته در مقطع کارشناسی ارشد بپرسیم. او در کنکور ارشد روانشناسی سال 79 رتبه‌ی 2 را کسب کرده و دکترایش را نیز در دانشگاه تهران گذرانده است.
 
دکتر محمدی درس‌های روانشناسی رشد، عمومی، تربیتی، آسیب‌شناسی روانی و علم‌النفس را تدریس می‌کند.
 
 
روانشناسی جای خودش را باز کرده است
روانشناسی حدود 10 سال است که در ایران جدی‌تر گرفته می‌شود. شاید این جدی گرفته شدن از زمانی شروع شد که به روانشناس‌ها نیز همانند پزشکان که نظام پزشکی دارند، شماره نظام روانشناسی تعلق گرفت. از این به بعد بود که علم روانشناسی جای خود را بین مردم باز کرد.
 
جا باز کردن این رشته به نحوی بود که امروز شما در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، افراد زیادی را می‌بینید که رشته‌ی مقطع قبلی‌شان مرتبط نیست. حدود 70 درصد کسانی که در کلاس‌های آمادگی کنکور شرکت می کنند رشته غیرمرتبط دارند.
 
این یعنی خیلی‌ها متوجه شده‌اند روانشناسی فضای خوبی برای کار کردن دارد. اولین نکته این است که فهمیده اند روانشناسی برای شناخت خودشان، خانواده شان، فرزن16دشان، اطرافیانشان و ... به درد می خورد. 
 
روانشناسی درآمدزاست
دومین نکته که اتفاقا در ایران هم خوب جا افتاده ، درآمدزایی است. امروز در سه بخش روانشناس ها مشغول هستند؛ یک بخش تدریس در دانشگاه ها و موسسات است. بخش دیگری نیز در حوزه مشاوره های فردی و مرکزهای روانشناسی مشغول هستند. بخشی هم کارگاه‌ها تخصصی و مهارتی را برگزار می‌کنند.
 
همه‌ی گرایش‌های روانشناسی
رشته روانشناسی در مقطع ارشد به دو مجموعه تقسیم می‌شود؛ مجموعه روانشناسی (علوم تربیتی یک) و مجموعه علوم تربیتی 2.
 
گرایش‌های مجموعه روانشناسی شامل روانشناسی عمومی، بالینی، صنعتی سازمانی، خانواده درمانی و بالینی کودک می‌شود.
 
داوطلبانی که علاقمند به شرکت در آزمون روانشناسی هستند می‌توانند هریک از این گرایش‌ها را انتخاب کنند.
 
گرایش‌های علوم تربیتی نیز شامل مشاوره، روانشناسی کودکان استثنایی و روانشناسی تربیتی است. داوطلبان اگر به هریک از این گرایش‌ها علاقمند باشند باید مجموعه علوم تربیتی 2 را انتخاب کنند.
 

بیشتر بخوانید

-----------------------------------------------------------

رتبه 13 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع: نکته‌ها را ته‌نشین کنید 

توصیه‌ رتبه یک کارشناسی ارشد مدیریت رسانه: فقط به کلاس کنکور اکتفا نکنید
توصیه‌های دکتر مجید ایوزیان برای داوطلبان کنکور کارشناسی‌ارشد 
گفتگو با کسی که 20 روزه رتبه یک ارشد شد 
گفتگو با رتبه یک کارشناسی ارشد مدیریتIT 

داوطلبان کارشناسی ارشد معماری چگونه انتخاب رشته کنند؟

----------------------------------------------------------

 
پذیرایی روانشناسی از دیگر رشته‌ها
دانشجویان رشته‌های مختلفی به سمت روانشناسی گرایش پیدا می‌کنند. به عنوان مثال رتبه 11 سال قبل، کارشناسی برق از دانشگاه شریف و رتبه 4 بالینی از رشته دامپزشکی بودند. از رشته‌های مامایی و پرستاری هم زیاد به روانشناسی تغییر رشته می‌دهند. در مجموع از رشته های فنی گرفته تا مدیریت و حسابداری به این رشته سوق یافته‌اند.
 
اول روانشناسی، بعد پرستاری و مامایی
بچه‌هایی که تجربی، زیست و پیراپزشکی خوانده باشند شانس بیشتر برای قبولی در کنکور دارند. این بچه‌ها هم در بحث فیزیولوژی و روانشناسی فیزیولوژی ـ که از منابع اصلی این درس است ـ قوی هستند و هم درس آمار و روش تحقیق. البته این داوطلبان بعد از خود بچه‌های روانشناسی شانس قبولی بالاتری دارند.

اول پیشنهاد می‌کنم از متون تخصصی سیدمحمدی شروع کنید

 
پذیرش بالاست
پذیرش در این رشته بسیار بالاست. دانشگاه‌های سراسری، پیام نور، آزاد در این رشته پذیرش دارند. حدود 600 نفر تنها در دانشگاه‌های سراسری تهران پذیرفته می‌شوند. حدود 2500 نفر نیز در دانشگاه آزاد پذیرش می شوند.
 
از آن طرف دانشجویان روانشناسی با مدرک کارشناسی ارشد می توانند دفتر روانشناسی دایر کنند، که این نیز نکته  مهمی است.
 
این دو درس را به خاطر بسپارید
دو درس ـ چه در مجموعه روانشناسی و چه مجموعه علوم تربیتی ـ جزو درس های اصلی به شمار می‌روند؛ درس زبان تخصصی و درس آمار و روش تحقیق.
 
معمولا داوطلبان از پس بقیه درس ها بر می آیند، ولی این 2 درس برایشان مشکل است. به عنوان مثال امسال دو داوطلب آزمون سراسری بودند که یکی از آن ها میانگین درصدهایش 57 بود و دیگری 50 . داوطلب اولی زبان را 7 درصد زده بود و داوطلب دوم 37 درصد. فرد دوم با این که میانگین درصدهایش پایین تر بود ولی رتبه اش حدود 100 شده بود و فرد اول رتبه اش حدود 300. یعنی درصدهای زبان تاثیر فروانی در بالابردن احتمال قبولی در آزمون را داراست.
 
این منابع را بخوانید
اکثر سوال‌های درس آمار و روش تحقیق از کتاب آمار و روش تحقیق از کتاب دکتر علی دلاور طرح می‌شود. در درس زبان هم چند کتاب موجود است. اول پیشنهاد می‌کنم از متون تخصصی سیدمحمدی شروع کنند. بعد از آن کتاب متون تخصصی از دکتر یاسمن مندی پیشنهاد می‌شود. سومین کتاب هم، clinical psychology از دکتر حسین آزاد است. این سه کتاب جزو. کتاب‌های پایه‌ای محسوب می‌شوند. حال اگر داوطلبان بخواهند حرفه‌ای‌تر زبان بخوانند و بالای 50 درصد به تست‌های زبان پاسخ دهند، باید کتاب‌ دکتر كيانوش هاشميان را بخوانند. کتاب Discovering Psychology نیز برای بچه‌های تخصصی است. این کتاب‌ها هم برای ارشد و هم برای دکترا جزو منابع هستند.
 
از تابستان شروع کنید
بچه ها باید از تابستان شروع کنند. باید حداقل 9 ماه وقت بگذارند تا بتوانند جواب بگیرند. به خصوص زبان و آمار را باید از تابستان شروع کرد. حتی اگر قصد دارند در تابستان در کلاس های آمادگی کنکور شرک کنند، باید در تابستان زبان و آمار را کار کنند. بقیه درس ها را از مهرماه هم به صورت منظم شروع کنند جواب خواهند گرفت.
 
هیچ درسی را حذف نکنید
داوطلبان این رشته همه‌ی درس‌ها را باید جدی بگیرند. به عنوان مثال این اشتباه است کسی بخواهد درس روانشناسی رشد را خوب بخواند و به جای آن درس زبان را کنار بگذارد. 5 درصد درس زبان هم تاثیر زیادی دارد.
 
 
روانشناسی بالینی در صدر پرطرفدارها
استقبال از گرایش بالینی بیشتر است، درحالی که قبولی در این رشته، نسبت به بقیه‌ی رشته‌ها خیلی سخت‌تر است. علت هم این است که این رشته، جزو کارهای درمانی و کلینیکی محسوب می‌شود. مردم هم برای مشاوره بیشتر به این گروه مراجعه می‌کنند. بعد از این رشته هم از روانشناسی عمومی استقبال زیادی می‌شود.
 
مشاوره بگیرید
بچه‌ها ممکن است اسمی از روانشناسی و بعضی گرایش‌های آن شنیده باشند؛ ولی ممکن است واقعا رشته‌ها را نشناسند. به عنوان مثال ممکن است فردی وارد رشته روانشناسی بالینی شود و این رشته به دلیل نداشتن اطلاعات کافی نه‌تنها به وی کمک نکند، حتی مشکلاتی نیز به وجود بیاورد.
 
برای همین باید کسانی که به روانشناسی علاقه دارند، ابتدا با کسی که در این رشته تحصیل کرده، یا اساتید این رشته صحبت کنند. آن موقع بر اساس علاقه‌ای که دارد آگاهانه رشته‌اش را انتخاب کند.
 
روزی 4 ساعت
داوطلب‌ها اگر می‌خواهند دانشگاه سراسری قبول شوند، باید از تابستان با روزی حداقل 4 ساعت شرع کنند. اما اگر قصد دارند به دانشگاه آزاد بروند روزی 2 ساعت هم از الان کافی است. از تابستان روزی چهار ساعت و از مهرماه روزی 7 ساعت مطالعه کنند.
 
این چرخه‌ی موفقیت است
در زمان مطالعه برای کنکور یک چرخه وجود دارد که اگر این چرخه طی شود، باعث موفقیت فرد خواهد شد. یک‌گام آن تغذیه‌ی مناسب است. اگر شما تغذیه‌ی مناسب ویژه کنکور داشته باشید به شما برای طی کردن موفق این چرخه کمک خواهد کرد. گام بعدی خواب و استراحت است. گام سوم هم نحوه‌ی مرور کردن درس‌هاست. اگر این چرخه طی شود، شما قطعا در کنکور موفق خواهید شد.
 
زمان استاندارد مطالعه، 50 دقیقه مطالعه و 10 دقیقه استراحت است. برخی نیز برای هر 45 دقیقه، 15 دقیقه استراحت در نظر می‌گیرند. 
 
رمز موفقیت در آزمون روانشناسی این‌جاست
رمز موفقیت در کنکور سه چیز است: اول خواندن درس‌ها را از تابستان شروع کنند؛ دوم، همه‌ی درس‌ها را جدی بگیرند و سوم این‌که برنامه‌ریزی داشته باشند.
 
برای برنامه‌ریزی، ابتدا از کسی که در سال‌های گذشته رتبه‌ی خوبی داشته است مشورت بگیرد. سپس از مشاورهایی که به صورت تخصصی در زمینه‌ی کنکور ارشد کار کرده‌اند کمک بگیرد. و سوم خودش براساس مشورت‌ها برنامه‌ریزی کند.
 
اول منابع، بعد تست
تست‌ها باید از مهرماه شروع شوند و در تابستان فقط باید منابع اصلی را مطالعه کرد. ضمن این‌که هم تست‌های تالیفی و هم تست‌های آزمون‌های سال گذشته مفید هستند. تست‌های سال گذشته چارت اصلی سوال سوال را نشان می‌دهد. یعنی داوطلب می‌فهمد در چه قالبی باید درس بخواند. 
 
اما داوطلب‌ها یک خطا هم همیشه دارند؛ به عنوان مثال خیلی از بچه‌هایی که امسال کنکور دارند، ذهن‌شان را روی تست‌های سال قبل متمرکز می‌کنند و فکر می‌کنند تست‌های امسال هم مثل سال قبل طرح می‌شوند. اما یک‌دفعه ممکن است سوال‌ها دقیقا برعکس سال قبل طرح شوند و این باعث می‌شود بچه‌ها ضرر کنند.
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.