آشنایی با متدهای مختلف آموزش زبان فرانسه

به چه روشی فرانسه یاد بگیریم؟

تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۲

آموزش زبان فرانسه در چند سال اخیر با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است. برای آموزش زبان فرانسه متدهای مختلفی بر اساس کتابهای آموزشی این زبان ارایه شده است.
همین تنوع متد انتخاب را برای متقاضیان سخت می کند. برای اینکه بتوانید هنگام انتخاب متد با شناخت بیشتری این کار را انجام دهید در زیر به معرفی متدهای مختلف پرداخته ایم.
 
 Alterégo 
روش آموزشی قاعده مند و علمی برای آموزش زبان فرانسه به زبان آموزان است. این متد یکی از به روز ترین متدهای آموزش زبان محسوب می شود و هم اکنون در اکثر کشورهای غیر فرانسه زبان به زبان آموزان تدریس می  شود. برای نمونه در آلیانس فرانسه که هم اکنون معتبر ترین مرکز آموزش زبان فرانسه در دنیاست،  این متد تدریس می شود.این روش آموزشی در بردارنده هر چهار مهارت زبانی ( نوشتن، خواندن، شنیدن، صحبت کردن) است و زبان آموز با یادگیری شش جلد کتاب های اصلی و حل تمرین می تواند به هر چهار مهارت اشراف کامل یابد. از مزایای قابل توجه این روش آموزشی  تکیه بر ارتباط کلامی ( مکالمه) است که برای تمام زبان آموزان در الویت اول قرار دارد.
 
فصول کتاب طوری تنظیم شده است که زبان آموز بعد از گذراندن یک جلد کامل از کتاب، به راحتی می تواند از عهده مکالمات روزمره زبانی بر بیاید و البته این متد به موازات آن به مباحث ساختاری و گرامری زبان هم به خوبی می پردازد. اما انتقادی که شاید بتوان از این روش آموزشی کرد این است که برای  سنین زیر هفده سال خیلی مناسب نیست زیرا با توجه به موضوعات و مطالب مرتبط با بحثهای  آزاد (نکته های زبانی وآداب و رسوم کشور فرانسه  و برای مثال آداب غذایی)، درک و فهم آن برای نوجوانان کمی مشکل بوده و به این ترتیب ممکن است  برای آن ها مشکل سهولت در درک را به همراه داشته باشد. اما در نهایت می توان گفت برای افرادی که نیاز به اخذ مدرک زبان با سطح پیشرفته دارند این روش آموزشی بسیار سودمند و قابل اعتماد خواهد بود.      
                                           
Le Nouveau taxi 
روش آموزشی تاکسی یکی ازپر طرفدار ترین کتابهای آموزشی زبان فرانسه است كه برای گروههای سني نوجوانان و بزرگسالان در چهارجلد در نظر گرفته شده است. این مجموعه ی آموزشی در سه سطح برای زبان آموزان گرد آوری شده است.
یکی از مزیت های قابل توجه تاکسی سادگی مکالمات و سهولت در امر یاد گیری زبان فرانسه است و شاید به همین دلیل است که در بین زبان آموزان طرفداران زیادی دارد و برای گروه سنی زیر هفده سال بسیار مناسب است؛
به این ترتیب می توان گفت که برای شروع یادگیری یکی از بهترین کتاب های آموزشی است و جنبه ای مثبت برای این متد محسوب می شود. ولی می توان گفت که به علت سادگی زیاد، این کتاب برای کسانی که تا سطح پیشرفته قصد ادامه یادگیری زبان فرانسه را دارند خیلی مناسب به نظر نمی آید و زبان آموزان باید برای دریافت مدارک معتبر با نمره بالا اقدام به فراگیری کتاب های مکمل نمایند. 
 
 
Reflets      
یکی از قدیمی ترین روش های آموزش زبان فرانسه است. این روش آموزشی از سه سطح تشکیل شده و زبان آموز بعد از اتمام سه سطح از درک قابل قبولی نسبت به زبان فرانسه برخوردار خواهد شد. ولی مبنای  آموزش در متد قفله تکیه بر ساختارها و تمام جزییات زبانی است و به عبارت دیگر تاکید این روش آموزشی بر گرامر است و به مکالمه و ارتباط کلامی در وهله دوم توجه می کند . به این ترتیب برای کسانی که تنها خواستار مکالمه روان در مدت کوتاه هستند و نیازی به مدرک زبانی با نمره بالا ندارند این روش آموزشی توصیه نمی شود چرا که پیشرفت با متد قفله مستلزم صرف وقت بیشتر چه در امر یادگیری و چه در امر حل تمرین و کسب مهارت است. لازم به ذکر است که این متد البته در دراز مدت و صرف وقت و دقت فراوان یکی از بهترین متدها برای اخذ مدرک زبان با نمره قابل قبول و سطح پیشرفته است.
 
Campus
یکی از متدهای جدید در آموزش زبان فرانسه است. هدف اصلی این متد صرفاَ برقراری ارتباط کلامی و مکالمات عمومی و روزمره است. یکی از مزایای ویژه این متد، وجود انبوه تصاویر و عکس های مرتبط با موضوعات درسی در کتاب است که طبیعتاً فرایند یادگیری را برای زبان آموز تسهیل می کند. ولی هم چنان که در متد تاکسی اشاره شد، این متد هم برای افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسه زبان داشته و نیاز به نمره زبان با سطح پیشرفته دارند، توصیه نمی شود، ولی برای افرادی که قصد گردش و مسافرت  به کشورهای فرانسه زبان را دارند و هدفشان صرفاً برقراری ارتباطات روزمره است یکی از بهترین و جدیدترین روش های آموزشی است. 
 
 
Café crème
این روش آموزشی نیز مانند قفله یکی از قدیمی ترین متدهای زبان فرانسه است که بارها در موسسه های مختلف زبان های خارجی تدریس شده است. این روش نیز در کنار تمامی محاسن آن (که شامل دقیق بودن و طراحی مطالب به صورت کاملاً برنامه ریزی شده و به جا می باشد ) اشکالاتی نیز دارد و از آن جمله خسته کننده بودن و حجم زیاد مطالب برای افرادی  است که می خواهند از پایه و سطح صفر آموزش زبان فرانسه را شروع کنند. برای مثال در اولین درس از اولین کتاب این متد آموزشی شاهد بخش مکالمه های طولانی و بالاتر از سطح نو آموز زبان فرانسه هستیم و به این دلیل می توان گفت حتی برای شروع آموزش زبان فرانسه افرادی می توانند از این متد استفاده کنند که قبلا حدود حداقل یک ترم با یک متد ساده این زبان را آموزش دیده اند وعلاوه بر این، برای کسانی که عجله به برقراری ارتباطات روزمره و سریع و با جملات ساده و کاربردی دارند، این روش آموزشی خیلی نمی تواند پیشنهاد مناسبی باشد.
 
 
 

بیشتر بخوانید

-----------------------------------------------------------

 

رتبه 13 کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع: نکته‌ها را ته‌نشین کنید 

توصیه‌ رتبه یک کارشناسی ارشد مدیریت رسانه: فقط به کلاس کنکور اکتفا نکنید
توصیه‌های دکتر مجید ایوزیان برای داوطلبان کنکور کارشناسی‌ارشد 
گفتگو با کسی که 20 روزه رتبه یک ارشد شد 
گفتگو با رتبه یک کارشناسی ارشد مدیریتIT 

داوطلبان کارشناسی ارشد معماری چگونه انتخاب رشته کنند؟

 

                                                
 

 

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.