توصیه‌هایی برای زبان عمومی در آزمون ارشد

چگونه برای زبان عمومی آزمون ارشد بخوانیم؟

تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۲

دانشجوآنلاین: آیا می دانید زبان عمومی  چه تاثیری در قبولی شما در آزمون کارشناسی ارشد می‌تواند داشته باشد؟ بعضی مشاورها تاکیدشان روی زبان تخصصی است و همین باعث می شود به اهمیت زبان عمومی کمتر توجه شود. اما بهتر است بدانید در آزمون کارشناسی ارشد، زبان عمومی هم به اندازه زبان تخصصی تاثیرگزار است.

این بار در کافه دانشجوآنلاین با سراغ دو نفر رفته‌ایم که اتفاقا از اهمیت درس زبان عمومی به خوبی اطلاع دارند. هادی جهانشاهی و الناز یوسف‌زاده کتابی را به نام «زبان عمومی ارشد، زیر ذره‌بین» را منتشر کرده ا‌ند تا به داوطلب های آزمون ارشد کمک کنند از این درس غافل نشوند. جهانشاهی، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی از دانشگاه علم و صنعت است و یوسف‌زاده نیز کارشناسی معماری را در دانشگاه آزاد تبریز گذارنده است.

پیش از این کتاب تالیفی این دو را معرفی کرده بودیم و امروز این گفت‌وگوی خواندنی درباره همه‌ی آن‌چه که در رابطه با زبان در آزمون ارشد باید بدانید، پیش روی شماست.

 

-برای شروع توضیحی کلی درباره سوالات زبان عمومی آزمون ارشد ارائه کنید.

از سال 87 به بعد روند و نوع سوالات زبان عمومی مشخص شد. سوالات زبان در آزمون ارشد شامل 30 سوال است که 15 سوال آن به زبان عمومی اختصاص دارد. از این 15 سوال نیز 10 سوال اول به لغت و 5 سوال بعدی به گرامر اختصاص دارد.

سوالات گرامری نیز در قالب Cloze Test مطرح می شود.

 

- سوالات زبان عمومی گروه‌های مختلف، فرق دارد؟

خیر؛ مجموعه زبان عمومی توسط طراحانی طراحی می شود که تفاوتی بین رشته و گرایش ندارند. هرسال شش نوبت آزمون برگزار می‌شود (سه روز و روزانه دو نوبت صبح و عصر). فکر می‌کنم این شش سری به صورت واحد طراحی می شود. یعنی طراحان شش سری تست می دهند که به صورت تصادفی در این شش گروه چیده می شود. تقریبا سطح سوال ها در این شش نوبت یکسان است و همه گروه‌هایی که مثلا شنبه صبح امتحان دارند، باید به سوالات مشابه‌ای پاسخ دهند. طراحان از یک مجموعه لغت استفاده می کنند که آن را در گروه های مختلف تقسیم می کنند.

تقریبا در بررسی های انجام شده روی آزمون های سال های گذشته، برخی کلمات هستند که تعداد دفعات تکرار بالایی دارند؛ حتی کلمه ای وجود دارد که در 6 سال اخیر 14 بار تکرار شده است. این یک مزیت برای دانشجوهاست که می توانند سوال های سال های قبل را مطالعه کنند.

 

- تاثیر زبان در آزمون ارشد چقدر است؟

بحث زبان در هر رشته نسبت به رشته دیگر متفاوت است. سطح زبان دانشجویان بعضی رشته ها ـ بیشتر بچه های انسانی این طور هستند ـ پایین تر است. درصد زبان برای این دانشجوهای می تواند خیلی تاثیرگذار باشد. حتی در بچه های مهندسی هم ـ فکر می‌کنم ـ میانگین زبان خیلی پایین باشد؛ مثلا در حد 5 درصد. یعنی اگر کسی بتواند درصد زبانش را بالا بزند، تراز خوبی برایش ایجاد می شود که یک مزیت رقابتی هم محسوب می شود.

مثلا من خودم چون مهندسی صنایع خوانده ام امسال در بحث صنایع کار می کردیم. رتبه برترهایی که در این رشته می دیدم رتبه های زیر 20، زبان را بالای 50 درصد زده بودند. چون بقیه درس های سخت شد و تفاوت های روی زبان متمرکز شد. البته این موضوع رشته به رشته و سال به سال متفاوت است؛ اما امسال خیلی نمود پیدا کرده بود.

مثلا کسی که زبانش را 85 درصد زده بود، رتبه اش 4 شد. شاید بقیه درس‌هایش را از رتبه های پایین تر هم بدتر زده بود، ولی زبان اختلاف خوبی برایش ایجاد کرد و تراز خوبی برایش آورد.

 

- فرقی هم بین تاثیر سوالات زبان عمومی و زبان تخصصی وجود دارد؟

تاثیر زبان عمومی و زبان تخصصی برابر است. مثلا اگر ضریب زبان برای گرایشی 2 است، هر یک تست زبان عمومی و یک تست زبان تخصصی ضریب یکسانی دارند و نمی توان ارزش‌گذاری کرد. ممکن است کسی بتواند روی زبان عمومی خوب کار کند و کسی هم روی زبان تخصصی خوب کار کند.

اما به هر حال شما اگر بتوانید زبان عمومی را خوب کار کنید، جدای از بحث کنکور، برای آینده‌تان هم مفید است. در مرحله بعد زبان عمومی پایه ای برای زبان تخصصی است. یعنی اگر شما به  درک خوبی از گرامر و لغات برسید تا بتوانید تکنیک های Passage زدن را یاد بگیرید می توانید متن های تخصصی را پاسخ دهید. خیلی سخت است که کسی زبان عمومی اش ضعیف باشد و بتوند متن را خوب بزند. در سوالات passage که از زبان تخصصی است از مترادف‌ها سوال می شود که مترادف ها کاملا بحث زبان عمومی است. یا حتی از refers سوال می شود که این کلمه به کدام کلمه بر می گردد که این موضوع در مبحث گرامر است.

 

- داوطلب‌ها از چه زمانی مطالعه زبان را شروع کنند؟

به نظر من منطقی این است که زبان را به صورت ممتد بخوانند. یعنی ممکن است در رشته‌ای بتوان یک درس تخصصی را در تابستان خواند و با یک مرور در پاییز در آن درس موفق شد. اما زبان نسبت به سایر درس ها فرّارتر است. بهتر است روزانه به مدت نیم ساعت ـ برحسب رشته و ضریبی که دارد ـ مرور لغات داشته باشند.

بچه ها اگر بتوانند از بهار شروع کنند که خیلی خوب است، وگرنه چیزی که متداول است، باید از تابستان با لغات شروع کنند و دامنه لغات‌شان را در تابستان زیاد کنند. در پاییز هم گرامر را ادامه دهند و آن را تقویت کنند. در این مدت البته مرور لغات هم نباید فراموش شود. بعد از گرامر هم لغات زبان تخصصی و تکنیک های پاسخ دهی به متن را کار کنند. فکر می کنم این روند منطقی ای باشد برای این که زبان را بخوانند.

 

- مشاوره هم در این درس تاثیرگذار است؟

مشاوره در همه بحث ها می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. چون منابع زبان زیاد است، خواندن کتاب های مختلفی که دامنه لغات را افزایش دهند مفید خواهد بود. در درس زبان سردرگم شدن بین منابع مختلف، برخلاف درس های تخصصی دیگر، خیلی لطمه ای وارد نمی کند. اما اگر بچه ها بتوانند از کتاب های مختلف لغات را جمع آوری کنند؛ به خصوص لغاتی که زیاد تکرار شده است، می تواند مفید باشد.

در بحث مشاوره هم، مشاور می تواند در انتخاب منبع، روند خواندن و استفاده از تکنیک‌های مختلف (لایتنر یا تیک8) به داوطلبان کمک کند.

 

- کلاس های آمادگی چه طور؟

بسته به سطح زبان هر داوطلب، کلاس های آمادگی می تواند مفید باشد. کلاس ـ در همه درس ها ـ مانند یک کاتالیزور است؛ یعنی روند یادگیری را تسریع می کند و هدف می دهد. همچنین کلاس می تواند شما را در رسیدن به هدف تشویق کند و با دیدن رقبای تان که از جلسه قبل تا الان توانسته اند این مقدار لغت را بخوانند و شما عقب افتاده اید یا جلو هستید به شما انرژی دهد. کلاس می‌تواند به شما یک روند منطقی ارائه کند و شما را در جو نگه دارد. کلاس به کسی که زبانش ضعیف است کمک بیشتری می کند.

 

- کمی درباره تکنیک های یادگیری واژه‌ها توصیح دهید.

من تکنیک لایتنر را بیشتر می پسندم؛ چون به بچه ها روند می دهد. این تکینک دوره های زمانی خاصی دارد ـ مثلا 2 روز، 4، روز، 8 روز و ... ـ که شما باید در این موعدهای مقرر لغت را بخوانید و هر لغت را 5 یا 6 بار مرور می کنید و بعد از 32 روز آن لغت برای همیشه در ذهن تان می ماند. این کمکی است برای کسانی که زبان می خوانند تا با روند بهتری به کارشان ادامه دهند.

قدیم از جعبه های لایتنر استفاده می کردند ولی امروزه نرم افزارهای لایتنر هم وارد بازار شده است. فکر می کنم کار با نرم افزارها ساده است و خودش لغت را زمانبندی شده از شما می پرسید. اگر شما بخواهید این کار را با جعبه ها انجام دهید، احتمال خطای آن بیشتر است.

 

- منابع زبان عمومی را نام می برید؟

منابع در بحث واژگان و گرامر متفاوت هستند. منابع زیادی از واژگان ارشد در بازار موجود است. اگر به عقب‌تر برگردیم کتاب‌ 504 به نوعی مرجع بود، ولی چون سوال‌ها مشخص و تکراری شد، طراحان به سمت منابع جدید رفتند. مثلا کتاب essential word for the toefl  یا لغات ضروری تافل بود. این کتاب 450 لغت دارد و درس بندی شده است و برای هر لغت هم مثال دارد که بسیار مفید است. الان کمی منابع گسترده تر شده و لغت ها از کتاب های تافل طرح می شوند.

کتاب‌های زبان عمومی زیر ذره‌بین، زبان عمومی آرمان اشراقی، زبان عمومی ده‌دشتی و زبان عمومی مدرسان شریف کتاب‌های خوبی هستند چون با مثال هر لغت را معنی کرده اند.

در بحث گرامر هم اگر ضعیف هستند از کتاب های ساده، مانند کتاب های دوران دبیرستان و یا حتی قلم چی شروع کنند تا یک پایه اولیه داشته باشند.

کتاب های زبان عباس فرزام،  English Grammar in Use و زبان دکتر اناری کتاب های مفیدی در بحث گرامر هستند. کتاب زبان عمومی پارسه هم تست های خوبی دارد.

منابع مختلف هستند، بچه ها باید یکی از این ها را انتخاب کنند. بهتر هم است که گرامر را فقط از یک منبع بخوانند، چون گرامر موضوع ثابتی است.

الناز یوسف‌زاده: الان سازمان سنجش هم در بحث گرامر سوالات زیادی طراحی نمی کند و تاکیدش روی لغات است. در سال های گذشته بعضی اوقات در بین 10 سوال اول، دو سه سوال به گرامر اختصاص داشت که چند سالی است که دیگر خبری از سوال های گرامر در بین 10 سوال ابتدایی که به لغات اختصاص دارند، نیست.

تمرکز طراحان سوال هم این است که از لغاتی استفاده کنند که معانی مختلفی را در جمله دارند. بیشتر حساسیت طراحان روی این است که بچه ها بفهمند کدام لغت در کجا استفاده می شود و مترادف های آن چیست. بعضی لغات هم هستند که شباهت تلفظی زیادی دارند و بچه ها آن را می شنوند و حفظ می کنند و در سوال از هر دو کلمه استفاده می شود و داوطلب به شک می افتد.

 

- حفظ واژه‌ها قلق خاصی هم دارد؟

مهمترین نکته که بچه ها باید بدانند این است که لغت را بدون مثال حفظ نکنند. ممکن است لغتی را حفظ کنند و معنی آن را هم یاد بگیرند و عین حال همین کلمه را در تست ببینند و نتوانند جواب دهند. دلیل این است که کاربرد آن لغت را در جمله ندیده اند. باید با مثال لغت را یاد بگیرند، نه با معنی انگلیسی به فارسی.

معنی انگلیسی به انگلیسی البته کمی بهتر است و می تواند پیوستگی لغت های شان را بهتر کند. می توانند چرخه ای از لغات درست کنند که مثلا این دسته از لغات با هم مترادف هستند و این گونه یادگیری شان ساده تر می شود.

 

- پیشنهاد می‌دهید داوطلبان از چه زمانی تست زدن را شروع کنند؟

بچه ها از زمانی که دامنه لغات شان به یک حد منطقی مثلا 1500 لغت، برسد می توانند تست زدن را هم شروع کنند. در دوره پاییز زمانی مناسبی می تواند برای تست زدن باشد. بچه ها هم می توانند از تست های تالیفی و هم از کنکورهای سال های اخیر استفاده کنند.

زدن تست کنکورهای سال گذشته، می تواند داوطلب ها را با نحوه طرح سوال آشنا کند. روندی سوالات نشان داده، طراحان هرچند ممکن است لغت ها را تغییر دهند، اما سلیقه ثابتی دارند. این کمک می کند با بفهمد چه چیزی از آن ها پرسیده می شود و آماده پاسخ گویی باشند.

 

- داوطلب‌ها می‌توانند تست‌های زبان عمومی درس‌های دیگر را هم کار کنند؟

در بحث زبان عمومی، سوالات به صورت تصادفی در نوبت های مختلف پخش می شود. یعنی 15 سوال اول زبان همه گروه هایی که پنج شنبه صبح امتحان دارند، یکسان است. به همین دلیل اگر شما سوالات سال قبل دیگر رشته ها را هم بخوانید، مفید است.

اتفاق افتاده که مثلا سال قبل برای رشته فیزیک ـ که نوبت امتحانی اش پنجشنبه بعد از ظهر بوده ـ سوالی طرح شده است و امسال از دو سه کلمه آن برای پنج شنبه صبحی ها استفاده شده است.

الناز یوسف‌زاده: به عنوان مثال سوالی در سال های گذشته یک لغتش جای خالی بوده و سال بعدی همان سوال را برای گروه دیگری طرح کرده اند و لغت دیگرش را تغییر داده اند.

ما در کتاب مان هم لغت های سخت و پرتکرار را هم درآورده ایم و فقط به این که سوالات گزینه ای باشند اکتفا نکرده ایم. بچه ها هرکتابی را که خوانند تنها به تست ها و 4 گزینه آن اکتفا نکنند. شاید لغتی در آن سوال باشد که به آن اشاره ای نشده باشد و سال بعد همان لغت خودش سوال تست شود.

 

- و نکته آخر...

داوطلبان حتی اگر زبان را خیلی مطالعه نکرده باشند، حتما در جلسه کنکور از سوالات زبان رد نشوند. حداقل به 10 تست نگاهی بیاندازند. در سال های مختلف این اتفاق افتاده که یک تست خیلی ساده طرح شده است. اگر زبان را سه درصد هم بزنند خیلی بهتر از این است که آن را سفید بگذارند.

الناز یوسف‌زاده: نقطه ضعفی که بیشتر داوطلب ها دارند زبان است. خیلی ها هستند که زبان را کنار می گذارند و به درس های تخصصی شان می پردازند. در این بین کسانی را دیده ام که به درس های تخصصی در حد نرمال جواب داده اند و با درصد بهتری که در زبان داشته اند، موفق شده اند.

همین که هر شب نیم ساعت لغت بخوانند و بتوانند زبان عمومی را خوب بزنند، معجزه می شود و رتبه های زیادی جابجا می شوند.

در بخش سولات زبان تخصصی هم اگر مطالعه ای نداشته اند، همین که به لغات آشنا باشند، چون در سوال های تخصصی هم مترادف زیاد است، اگر تنها بتواند مترادف یک لغت را بلد باشند، می توانند به سوالی جواب دهند و چند درصد زبان را بزنند.

 

 

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.