از مهر شروع کردم؛ با روزی 3 ساعت

گفتگو با رتبه 2 ارشد مدیریت اجرایی

تاریخ انتشار : ۰۴ شهريور ماه ۱۳۹۲

دانشجوآنلاین: هانیه یزدی متولد 67 است و با رتبه 67 کارشناسی هنر را در دانشگاه هنر تهران گذرانده است. او جزو دانشجویانی بود که می توانست بدون کنکور وارد مقطع ارشد شود. اما این‌کار را نکرد و ترجیح داد در رشته‌ی مدیریت اجرایی ادامه تحصیل دهد. او هرچند فرصت کمی برای آماده شدن جهت شرکت در آزمون ارشد در اختیار داشت، ولی توانست رتبه 2 این رشته را کسب کند و وارد دانشگاه تهران شود.

او می‌گوید هنوز هم هنر را دوست دارد و در کنار درسش، کارهای هنری هم انجام می دهد.

هانیه یزدی هم‌اکنون به عنوان مشاور در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف مشغول است. اگر قصد دارید در آزمون ارشد رشته مدیریت اجرایی شرکت کنید، این مصاحبه و مشاوره‌های هانیه‌ یزدی را از دست ندهید.

 

- برای شروع درباره رشته مدیریت اجرایی توضیح می‌دهید؟

این رشته شامل 5 درس می شود؛ اولین درس، «تئوری مدیریت» است که بیشتر حفظی و خواندنی است. «دانش مسائل روز» که بیشتر شامل مسائل اقتصادی است و نیاز است اطلاعاتی هم از روزنامه ها و سایت ها هم کسب شود و اطلاعات فرد باید به‌روز باشد. این درس رفرنس مشخصی هم ندارد و هر چیزی در آن سوال طرح می‌شود، از مباحث حسابداری گرفته تا اقتصاد ایران و جهان و قوانین مجلس و هر جایی ممکن است سوال طرح شود.

درس «زبان» نیز در اکثر رشته ها مشترک است و روند خواندن آن هم مشابه است. Readingهای زبان تخصصی روش خاص خود را دارد که در کلاس های تافل به چگونگی خواندن متن‌ها اشاره می شود. این روش ها باعث می شود نیازی به خواندن کامل متن‌های زبان نباشد و با درک مفهوم کلی به سوالات پاسخ داد.

درس بعدی «GMAT» است که بچه های فنی خیلی با آن آشنا هستند، ولی معمولا بچه های رشته انسانی ـ به خصوص در بخش ریاضی آن ـ به مشکل بر می‌خورند. این درس شامل دو بخش است؛ یکی بخش ریاضی که شامل حل مسئله و کفایت داده است و بخش دیگر به استدلال منطقی و تاثیر جمله و درک مطلب اختصاص دارد، که شاید بیشتر به ادبیات نزدیک باشد. من در بخش ریاضی این درس به مشکل برخودم که سعی کردم با کلاس رفتن، به حد میانگین این درس برسم.

«ادبیات» نیز مشابه کنکور لیسانس است و مبحث جدیدی در آن وجود ندارد. همان کتاب هایی که برای آزمون کارشناسی مطالعه می شد کفایت می کند.

 

- از کی تصمیم گرفتید تغییر رشته دهید؟

من خیلی دیر خواندن درس های ارشد را شروع کرد. شهریورماه سال قبل تصمیم گرفتم تغییر رشته بدهم و در رشته‌ی مدیریت اجرایی ادامه تحصیل دهم. از مهرماه هم مطالعه منابع ارشد مدیریت اجرایی را شروع کردم.

 

- روزانه چند ساعت مطالعه داشتید؟

به صورت میانگین روزانه بین شش تا هفت ساعت مطالعه داشتم. از چهار ساعت شروع کردم و در نهایت به 12 ساعت هم رسیدم.

 

- مطالعه‌ی روزانه‌ شما به چه صورت بود؟

من به صورت روزانه و گاهی هم هفتگی، برای خودم برنامه ریزی می کردم. اوایل سه درس را شروع کردم ،یعنی درس دانش و ادبیات را از آبان ماه شروع کردم. اوایل روزانه دو ساعت تئوری، یک ساعت GMAT و یک ساعت هم زبان می خواندم.

 

- روش خاصی هم برای مطالعه‌ی این درس ها داشتید؟

روش مطالعه هر درس نسبت به درس های دیگر متفاوت بود. به عنوان مثال روش خاصی که برای مطالعه درس تئوری های مدیریت داشتم این بود که چون حجم مطالب و تعداد رفرنس‌ها زیاد بودند، من سه کتاب را انتخاب کرده بودم و سعی می کردم این سه کتاب را به صورت هم زمان و به صورت مبحث به مبحث پیش ببرم. یعنی این طور نبود که یک کتاب را تمام کنم و سراغ کتاب های بعدی بروم. چون مباحث مشترک بودند، همان مبحث را از دو کتاب دیگر هم می خواندم تا مطالب بهتر برایم جا بیافتند.

 

- تاثیر چه درس هایی در آزمون ارشد بیشتر است؟

به نظر من درس تئوری های مدیریت از بقیه درس ها مهم تر است. به این دلیل که این درس ضریب 2 دارد و به جز تئوری شامل درس «دانش مسائل روز» هم می شود. چون 30 درصد سوالات درس «دانش مسا ئل روز» نیز از مباحث تئوری مدیریت طرح می شود. اگر کسی بتواند تئوری را خوب جواب بدهد، تراز درس «دانش مسائل روز» او هم خوب می شود.

 

- بیشتر از چه رشته هایی به این مدیریت اجرایی می‌آیند؟

بیشتر بچه هایی که من در کلاس ها می دیدم یا از رشته های فنی بودند که می خواستند از فضای ریاضی فاصله بگیرند و یا بچه های مدیریت. تک و توکی هم از رشته های دیگر بودند؛ مثل خودم! از بچه های اقتصاد، بیمه و حسابداری هم بودند.

 

- در کلاس ها هم شرکت کردید؟

بله من در کلاس ها شرکت کردم و کلاس ها هم خوب بودند. چون من دیر شروع کردم و خیلی هم با بچه ها فاصله داشتم، در کلاس GMAT و تئوری مدیریت شرکت کردم. این باعث می شد هم به بچه ها نزدیک شوم و هم از آن ها اطلاعات بگیرم. آن هایی که فقط در خانه درس می خوانند و در کلاس ها و آزمون ها شرکت نمی کنند، از جو کنکور فاصله می گیرند. من دوست داشتم در این فضا حضور داشته باشم. از جهتی هم  چون چهار سال در رشته هنر بودم، در درس ریاضی از بقیه ضعیف تر بودم. کلاس ها از این جهت که مباحث را جمع‌بندی می کند، بسیار مفید است. چون در این رشته مطالب خیلی زیاد و پراکنده هستند، کلاس ها کمک می کنند تا این مطالب جمع‌بندی و طبقه بندی شوند.

 

- در آزمون‌های آزمایشی هم شر کت کردید؟

من فقط در  آزمون های جامع شرکت کردم.

 

- تا ثیر درس زبان در آزمون مدیریت اجرایی چقدر است؟

با این که ضریب زبان یک است، ولی باز هم یکی از مهم‌ترین درس‌ها به شمار می‌رود. من به بچه هایی که برای مشاوره مراجعه می کنند، توصیه می کنم شما حتی اگر به یک سوال هم شده جواب دهید و آن را سفید نگذارید. اگر کسی بتواند به درصد بالایی از سوالات زبان جواب دهد، در تغییر رتبه اش خیلی موثر خواهد بود.

با این که ضریب زبان یک است، ولی باز هم یکی از مهم‌ترین درس‌ها به شمار می‌رود

 

- استراحت شما در این مدت به چه صورت بود؟

به صورت کلی هر یک ساعت، یک ربع استراحت می کردم. ولی اگر مباحث به هم پیوند خورده بود، سعی می کردم آن را تمام کنم؛ که ممکن بود تا دوساعت هم این زمان ادامه پیدا کند. بعد از ظهرها هم مراسم چای‌خوران داشتیم که همه اعضای خانواده جمع می شدند و حدود یک تا یک و نیم ساعت با هم صحبت می کردیم.  اوایل در روزهای جمعه درس نمی خواندم، ولی در ادامه در این روز هم مثل روزهای دیگر مطالعه داشتم.

در این پروسه شش ماهه ـ که یک پروسه یکنواخت و تکراری و اذیت کننده است ـ تفریح بسیار لازم است. پیشنهاد من برای این تفریح، ورزش است. بچه هایی بودند که در اینترنت می چرخیدند و یا با تلفن صحبت می کردند و ... ، ولی به نظر من تفریحی خوب است که از نظر روحی استرس را کم کند. من تا روزهای آخر ورزش شنا را انجام می دادم.

 

- با چه رتبه هایی می شود در دوره های روزانه و شبانه دانشگاه های تهران قبول شد؟

تا رتبه های 250 تا 300 امکان قبولی در دوره های روزانه و شبانه دانشگاه های تهران وجود دارد.

 

- بهترین دانشگاه‌هایی که رشته مدیریت اجرایی را ارائه می‌دهند، کدام هستند؟

روزانه دانشگاه تهران، روزانه شهید بهشتی و شبانه تهران جزو اولویت های یک تا سه هستند. بعد از این ها علم و صنعت، امیرکبیر و علامه قرار دارند. در شهرستان ها هم دانشگاه فردوسی مشهد در این زمینه قوی کار می کند. فکر می کنم دانشگاه صنعتی اصفهان هم این رشته را ارائه می دهد.

 

- بچه ها از کی شروع کنند که خیال شان برای کسب یک رتبه‌ی خوب راحت باشد؟

من فکر می کنم تیر و مرداد زمان مناسبی باشد. زمانی که من مطالعه ام را شروع کردم، عده ای بودند که در کلاس ها شرکت کرده بودند و کلاس ها را هم به اتمام رسانده بودند. این افراد قصد داشتند از تیر فقط در خانه درس بخوانند. عده ای هم بودند که از آبان و آذر شروع کردند. این بیشتر به کیفیت درس خواندن هر فرد بستگی دارد. مهم ترین نکته این است که برنامه ریزی خوبی داشته باشیم.

 

- در این مدت تست هم کار کردید؟

من در سه ماه آخر تست کار می کردم. بیشتر هم تست های سال های قبل را کار می کردم. تست های تالیفی که در کتاب هایم بودند را نیز کار می کردم.

من خودم به شخصه توصیه ام این است که بچه ها حتما در آزمون های آزمایشی کامل شرکت کنند. چون خودم در این آزمون ها شرکت نکرده بودم و در اولین آزمون جامع که حاضر شدم، اواخر دی ماه بود و تنها دو هفته به آزمون ارشد مانده بود. در آن جلسه چون تازه با این فضا بعد از چهار سال رو به رو می شدم، استرسم زیاد بود.

تا قبل از شرکت در این آزمون جامع، زمانبندی درس ها را هم مشخص نکرده بودم. نمی دانستم برای هر درس چقدر باید زمان بگذارم و ابتدا به سراغ تست های  کدام درس  بروم. من پیشنهاد می کنم بچه ها از همان ابتدا در آزمون های آزمایشی شرکت کنند و مرحله به مرحله با آن پیش بروند. نیاز است بچه ها فضایی را مشابه کنکور اصلی تجربه کنند تا در جلسه آزمون ارشد دستپاچه نشوند.

 

- چه مدت را به جمع‌بندی مباحث اختصاص دادید؟

چون من از مهر شروع کردم و فرصت خواندن درس ها کم بود، دو ماه آخر را به جمع بندی اختصاص دادم.

 

- فکر می کردید رتبه دو شوید؟

نه، اصلا! قبل از کنکور به این فکر می کردم اگر در دانشگاه های شهرستان قبول شدم، ثبت نام کنم یا نه! اما بعد از امتحان، چون در ده دقیقه‌ آخر آزمون، گزینه‌ی تمام تست هایی که زده بودم را نوشتم، درصد درس ها را قبل از این که نتیجه نهایی بیاید می دانستم. با توجه به درصدها حدسم این بود که رتبه زیر 50 یا 100 کسب کنم، چون رقیب هایم را دیده بودم اصلا فکر نمی کردم تک رقمی شوم.

 

- کنکور امسال نکته‌ی خاصی هم داشت؟

امسال سوالات درس تئوری مدیریت خیلی مفهومی بود. برای همین کسی با روخوانی و حفظ کردن نمی تواند در آزمون موفق شود. مگر این که درس ها را خیلی عمیق خوانده باشد.

 

- بازار کار این رشته چگونه است؟

فارغ التحصیلان این رشته چون مباحث  گسترده ای ـ از روانشناسی گرفته تا اقتصاد و مردم شناسی و بحث های تخصصی مدیریت و حسابداری ـ  را شامل می شود، می توانند در حوزه های مختلفی کار کنند و فعالیت داشته باشند.

 

اخبار مرتبط: 
-----------------------------------------------------------اخبار مرتبط:
تازه‌ترین کتاب مدرسان شریف برای کنکور ارشد رشته‌های مهندسی: ریاضیات مهندسی به زبان ساده
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.