به هدف کنکور ارشد درس نخواندم

گفتگو با رتبه 2 ارشد مهندسی نرم‌افزار

تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ماه ۱۳۹۲

دانشجوآنلاین: همه‌ی ما در مدت زمانی که با کامپیوتر آشنا شده‌ایم، با نزم افزارهای مختلفی سر و کار داشته ایم. از نرم افزارهای ساده گرفته تا انواع پیچیده و تخصصی. نرم افزار عنوان یکی از گرایش های مقطع ارشد رشته مهندسی کامپیوتر است که در سال های اخیر طرفداران زادی نیز پیدا کرده است.

در این گفت‌وگو به سراغ ارشیا غفوری رفته‌ایم که در آزمون کارشناسی ارشد سال گذشته توانسته است رتبه 2 را کسب کند. او که کارشناسی‌اش را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده بود، با کسب این رتبه در همان دانشگاه ماندنی شد.

او اکنون به عنوان مشاور در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف حضور دارد و به داوطلبان این رشته مشاوره می‌دهد. خواندن این گفت‌وگوی خواندنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

- برای شروع به صورت خلاصه درباره این رشته توضیح دهید.

مهندسی کامپیوتر رشته‌ای است که بیشتر به درد کسانی می خورد که به دنبال سر درآوردن از چرایی اتفاق ها در کامپیوتر و فهم آن هستند و صرفا مطالب را حفظ نمی‌کنند. این رشته به پایه‌ی ریاضیاتی نسبتا قوی احتیاج دارد. در مجموع به نظر من رشته راحتی است؛ به خصوص رشته نرم افزار!

گرایش نرم افزار،این سوال را طرح می کند که چگونه می توان نرم افزار بزرگی را برای کارهای سازمانی طراحی کرد؟ مثلا یک مشتری به ما می گوید ما به برنامه ای احتیاج داریم که این چند کار را انجام دهد. ما تمام لیست ها را باید جمع کنیم و برای شان یک نرم افزار طراحی کنیم.

برخلاف چیزی که خیلی ها فکر می کنند، رشته نرم افزار فقط کد نوشتن نیست؛ که به عنوان مثال به ما بگویند برنامه ای بنویسید عدد A و B را با هم جمع کند، این طور نیست. باید یک نرم افزار را طراحی کرد، که این موضوع همیشه چالش برانگیز است. وقتی شما یک پروژه را تحویل می گیرید باید روی آن فکر کنید تا یک کار تکراری را تحویل ندهید.

 

- مهمترین درس های این گرایش که در آزمون ارشد موثرند، کدام هستند؟

دروس مشترک مهمترین درس ها هستند. این دروس شامل مدار منطقی، نظریه زبان ها، ساختمان داده ها، معماری کامپیوتر و سیستم عامل می باشند.

 

- داوطلب‌ها بیشتر از چه رشته هایی به این گرایش تغییر رشته می‌دهند؟

بیشتر داوطلب ها از رشته های برق، ریاضی و علوم کامپیوتر هستند. معدود افرادی را از رشته های دیگر هم دیده ام که به کامپیوتر تغییر رشته داده اند. مثلا کسی قصد داشت از فقه به کامپیوتر بیاید. ولی در مجموع کمتر داوطلبی از رشته های غیرمرتبط وارد این گرایش می شود.

 

- شما از چه زمانی مطالعه برای آزمون ارشد را شروع کردید؟

مطالعه من دقیقا به هدف آزمون ارشد نبود. در دانشگاه شریف، درس ها و پروژه های سنگین بود. استادها هم تمرین های سنگینی را به ما می دادند و ما باید درس ها را کاملا یاد می گرفتیم. در ماه‌های منتهی به آزمون ارشد من فکر می کردم درس ها را بلد هستم. تصمیم گرفتم در آزمون های آزمایشی شرکت کنم تا ببینم واقعا این درس ها را بلد هستم یا نه؟ در آزمون ها که شرکت کردم دیدم واقعا درصدهای خوبی آورده ام و به همین دلیل تنها به هدف آزمون ارشد درس نخواندم. بیشتر به هدف یادگیری رشته کامپیوتر و ورود موفق به بازار کار بود که مطالعه ام را انجام می دادم.

 

- چه زمانی در آزمون های آزمایشی شرکت کردید؟

من از مهر در آزمون های آزمایشی شرکت کردم.

 

- تاثیر زبان تخصصی در آزمون ارشد نرم افزار به چه صورت است؟

زبان تخصصی در این رشته تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال من با این که سوالات گرایش هوش مصنوعی و معماری کامپیوتر را کامل سفید گذاشتم، اما رتبه من در کشور 8و26 شد. این رتبه به دلیل تاثیر بالای زبان تخصصی بود. در درس ریاضی هم ضعیف بودم و خیلی روی آن وقت نگذاشتم و در آزمون هم به حدود 30 سوالات جواب دادم. ولی چون زبان را 96 درصد زده بودم، باعث شد این رتبه را کسب کنم.

 

- دانشگاه های تهران چند نفر را در گرایش نرم افزار پذیرش می کنند؟ا

از پذیرش دانشگاه های تهران اطلاع دقیقی ندارم. اما دانشگاه شریف در این گرایش 10 نفر پذیرش دارد. فکر می کنم این دانشگاه دوره شبانه هم ندارد.

 

- چه دانشگاه هایی در رشته نرم افزار قوی تر هستند؟

دانشگاه شریف قوی ترین دانشگاه در این رشته است. بعد از آن هم دانشگاه تهران قرار دارد و دانشگاه علم و صنعت نیز دانشگاه خوبی است. از داشنگاه امیرکبیر هم چندان اطلاعی ندارم، ولی این دانشگاه هم جزو اولویت های این رشته محسوب می شود.

دو ماه آخر برای دوره و جمع‌بندی دروس، به خصوص برای رشته کامپیوتر خیلی ارزشمند است.

 

- فکر می کردید رتبه 2 را کسب کنید؟

فکر می کردم رتبه خوبی کسب کنم، ولی نه این‌قدر! وقتی نتایج اعلام شد دیدم نوشته: 2. با خودم فکر کردم که اشتباه می کنم. هرچه بالا و پایین کارنامه را نگاه کردم چیز دیگری پیدا نکردم. واقعا متعجب شدم!

 

- برای موفقیت در آزمون ارشد، روی چند ساعت مطالعه را پیشنهاد می‌کنید؟

توصیه ای که من همیشه به بچه ها می کنم این است که ساعات مطالعه در روز بستگی به خودشان دارد. یک نفر ممکن است با دو ساعت مطلبی را یاد بگیرد و کسی باید برای همین مطلب دوازده ساعت وقت بگذارد! توصیه من این است که حداقل 8 ساعت مطالعه روزانه را در برنامه داشته باشند.

البته هشت ساعت مطالعه در روز نشانه قبولی قطعی داوطلبان در کنکور نیست. تاکید من روی این عدد به این دلیل است که خیلی ها نمی توانند بیشتر از این درس بخوانند.

 

- پیشنهاد شما به عنوان یک داوطلب موفق درباره نحوه مطالعه این درس چیست؟

نکته مهمی که درباره این رشته وجود دارد این است که خیلی از داوطلب ها برخوردشان با این رشته مثل رشته زیست شناسی است. مثلا قصد دارند کتاب ها را بخوانند، نکته را حفظ کنند و در جلسه آزمون شرکت کنند. این افراد هیچ وقت موفق نخواهند شد. در این رشته مطالب باید به صورت عمیق درک شود؛ به همین دلیل توصیه ام این است که که تست هر مبحث را حداقل سه چهار روز پس از مطالعه آن مبحث کار کنند. چون بعضی چیزها در حافظه کوتاه مدت شخص می ماند و بعد از سه چهار روز پاک می شود. بعد از این مدت مشخص می شود که چقدر از مطالب را درک کرده اند و چه مقدار را درک نکرده اند.

 

- حجم و تعداد منابع در این رشته چگونه است؟

حجم منابع در این رشته، به خصوص اگر داوطلبان بخواهند منابع اصلی را مطالعه کنند، بسیار زیاد است. برای هر 4 سوال، یک کتاب قطور را باید مطالعه کرد. برای همین خواندن کتاب های منبع خیلی به صرفه نیست. پیشنهاد من همین کتاب های مدرسان شریف است. پیشنهاد می‌کنم داوطلبان تنها زمانی به سراغ منابع اصلی بروند که کتاب های این موسسه را خوانده اند ولی متوجه نشدند.

 

- پیشنهادتان برای جمع‌بندی درس‌ها در ماه‌های آخر چیست؟

دو ماه آخر برای دوره و جمع‌بندی دروس، به خصوص برای رشته کامپیوتر خیلی ارزشمند است. من توصیه ای که همیشه به داوطلب ها دارم این است که شما باید درس ها را یک بار دقیق و کامل بخوانید، یک بار هم باید همه درس ها را دوره کنید. دوره کردن دروس هم به این صورت است که من کتاب را باز می کنم و عنوان مطلب را می بینیم. اگر من این مبحث را به خاطر دارم که این دوره انجام شده و اگر به خاطر نداشتم با یک نگاه به این مبحث باید یادآوری انجام شود. این کار باید در یکی دو ماه آخر انجام شود و انجام آن برای موفقیت در آزمون ارشد بسیار مهم است.

به عنوان مثال فردی مطلبی را در تیرماه خوانده، ممکن است تا زمستان آن را فراموش کرده باشد همین که یک نگاه گذرا به این مطالب داشته باشد و کتاب را ورق بزند بسیار موثر است.

 

- آیا این خاصیت رشته نرم افزار که جنبه عملی را هم داراست، می تواند به داوطلبان برای موفقیت در آزمون کمک کند؟

بله. البته تنها طراحی یک نرم افزار کافی نیست؛ چون از درس های مربوط به مهندسی نرم افزار اصلا در آزمون ارشد سوالی طرح نمی شود. یکی از چیزهایی که بچه ها خیلی کمک می کند، پرژه دانشگاه ـ و یا کارهای مشابه ـ است. به عنوان مثال یکی از پروژه های ما در دوران کارشناسی طراحی یک CPU بود. تاثیر طراحی CPU، اجرای آن روی کامپیوتر و شبیه سازی آن مسلما از مطالعه یک کتاب قطور معماری کامپیوتر خیلی بیشتر است. چون برای این کار، شما معلوماتی دارد و از آن هم استفاده می کنید.

 

- در حال حاضر از بازار کار رشته کامپیوتر هم اطلاعی دارید؟

بازار کار این رشته خوب است و کار مناسب هم زیاد است. اگر شما واقعا مباحث نرم افزار، برنامه نویسی و مهندسی نرم افزار را بلد باشید و به کار تسلط داشته باشید، شرکت های نرم افزاری به شما می چسبند و شما را رها نمی کنند. ولی در مجموع این رشته درآمد خیلی بالایی ندارد. من بیشترین حقوقی که شنیده ام ماهی دو میلیون و 500 هزار تومان، آن هم برای فردی بود که 20 سال سابقه کار داشت.

 
اخبار مرتبط:
تازه‌ترین کتاب مدرسان شریف برای کنکور ارشد رشته‌های مهندسی:ریاضیات مهندسی به زبان ساده
همایش‌های تخصصی مدرسان شریف در راه است
چگونه می‌توان حجم وسیعی از منابع را تنها برای یک تست بیشتر مطالعه کرد؟
گفتگو با رتبه 2 ارشد مدیریت اجرایی: از مهر شروع کردم؛ با روزی 3 ساعت
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.