همه چیز آمار و روش تحقیق در یک کتاب

ویژه رشته های روانشناسی و علوم تربیتی 1، 2 و 3

تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ماه ۱۳۹۲

دانشجوآنلاین: درس آمار و روش‌تحقيق يكي از دروس مهم و كاربردي در اكثر رشته‌هاي دانشگاهي است و درك مفاهيم آن براي دانشجويان علاقمند به تحقيق و پژوهش امري ضروري است. چرا كه انجام اكثر پژوهش‌هاي علمي و تحليل يافته‌هاي حاصل از آن‌ها، مستلزم داشتن اطلاعات در اين زمينه‌ و كاربرد درست آن‌ها است.

 

رشته‌هاي روانشناسي و علوم تربیتی نيز از اين قاعده مستثني نيستند و در برنامه‌ي درسي اين رشته‌ها نيز در مقاطع مختلف دانشگاهي، تدريس واحدهاي مربوط به روش‌هاي تحقيق و آمار گنجانده شده است.

 

اما يكي از مشكلات دانشجويان اين رشته‌ها و به ويژه داوطلبان آزمون كارشناسي ارشد، تعدد و تنوع منابع درسي آمار و روش‌تحقيق است. به همين منظور موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف کتاب «آمار و روش تحقیق؛ ویژه رشته های روانشناسی و علوم تربیتی 1، 2 و 3» را منتشر کرده است. این کتاب توسط دکتر حمیدرضا حسن آبادی ـ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم ـ ، کلثوم امیری و علی جعفری دهکردی تالیف شده است.

 

كتاب در دو بخشِ روش‌تحقيق با 14 فصل و آمار با 12 فصل تنظيم گرديده و سعي شده مطالب مربوط به سرفصل‌هاي دروس آمار و روش‌تحقيق، به زباني ساده و قابل فهم ارائه گردد و با آوردن مثال‌هاي متنوع و مرتبط با هر موضوع، به درك بهتر و بيشتر موضوعات كمك شود. ضمن این که این دو بخش شامل سرفصل‌هاي موجود در كتاب‌هاي مختلف مربوط به اين دروس در رشته‌هاي روانشناسي و علوم تربيتي است.

 

عناوین فصل‌های سیزده گانه بخش روش تحقیق عبارتند از: 1. کلیات، 2. مساله و فرضیه پژوهش، 3. متغیرها و مقیاس های اندازه گیری، 4. جامعه، نمونه و روش های نمونه گیری، 5. روش های تحقیق کیفی و کمی، 6. روش تحقیق پیمایشی (زمینه یابی)، 7. روش تحقیق همبستگی، 8. روش های تحقیق اقدام پژوهی، بررسی موردی و علّی ـ مقایسه‌ای، 9. روش تحقیق آزمایشی، 10. روش های تحقیق تاریخی و قوم نگاری، 11. روش تحقیق تحلیل محتوا، 12. روش تحقیق فراتحلیل و 13. روایی و پایایی.

 

همچنین عنوان فصل های دوازده گانه بخش آمار نیز شامل 1. آمار توصیفی، 2. شاخص های مرکزی، 3. شاخص های پراکندگی، 4. نمره های استاندارد و منحنی طبیعی، 5. همبستگی و رگرسیون، 6. احتمال، 7. مفاهیم پایه در آمار استنباطی، 8. آزمون های t

این کتاب با داشتن بيش از 2000 تست كنكور و تست تأليفي مي‌تواند منبع خوبي براي آمادگي داوطلبان كنكور ارشد باشد

، 9. تجزیه و تحلیل واریانس های یک طرفه (ANOVA) و آزمون های تعقیبی، 10. تجزیه و تحلیل واریانس ـ طرح عاملی، 11. آمار ناپارامتری و 12. آزمون خی دو می‌باشد.

اين كتاب براي كليه‌ي داوطلبان علاقمند به شركت در آزمون ورودي كارشناسي ارشد و مقطع بالاتر قابل استفاده است. همچنين اين مجموعه مي‌تواند براي دانشجويان مقاطع پايين‌تر نيز به عنوان مرجع درسي مناسب مورد استفاده قرار گيرد.

 

در بيان واژه‌ها و مفاهيم تخصصي به همراه معادل انگليسي اكثر آن‌ها، تلاش شده تا حد امكان تمامي نمادها و اصطلاحات مختلفي كه در كتب مرجع ذكر شده، اشاره شود.

 

مجموعه‌ي حاضر با درس روش‌تحقيق آغاز مي‌شود چرا كه به علت مشترك بودن برخي از مفاهيم بين اين دو درس مانند انواع متغيرها، مقياس‌هاي اندازه‌گيري و روش‌هاي نمونه‌گيري، مطالب مربوط به آن‌ها در قسمت روش‌تحقيق ارائه شده و از تكرار آن در سرفصل‌هاي مربوط به آمار خودداري شده است.

لذا توصيه مي‌شود براي مطالعه‌ي درس آمار ابتدا مطالب و سرفصل‌هاي درس روش‌تحقيق مرور شوند.

 

در پايان هر فصل نيز تست‌هاي طبقه‌بندي شده‌ي 15 سال اخير كنكور دانشگاه‌هاي سراسري، آزاد اسلامي و انستيتو روانپزشكي به همراه كليد و پاسخنامه‌ي تشريحي سؤالات ارائه شده و با داشتن بيش از 2000 تست كنكور و تست تأليفي مي‌تواند منبع خوبي براي آمادگي داوطلبان كنكور ارشد و به عنوان كتاب درسي براي دانشجويان مقطع كارشناسي در كنار كتاب‌هاي اساتيد و مؤلفان عالي‌قدر در اين زمينه باشد.

 

در انتهاي كتاب سؤالات كنكور سراسري و آزاد ارشد و دكتري 90 و سؤالات كنكور سراسري 91 با پاسخنامه تشريحي و 3 مرحله آزمون خودسنجي با سطوح A (ساده)،B  (متوسط) و C (سخت) كه پاسخ اين سه مرحله آزمون خودسنجي در سايت مدرسان شريف (www.modaresanesharif.ac.ir) ارائه گرديده،‌ گنجانده شده است.
اخبار مرتبط:
گفت‌وگو با رتبه 2 ارشد مهندسی نرم‌افزار
چگونه می‌توان حجم وسیعی از منابع را تنها برای یک تست بیشتر مطالعه کرد؟
گفتگو با رتبه 1 روانشناسی: برخی منابع ارزش خواندن ندارند
گفتگو با رتبه 2 ارشد مدیریت اجرایی: از مهر شروع کردم؛ با روزی 3 ساعت
همایش‌های تخصصی مدرسان شریف در راه است
از حسابداری 1 تا حسابداری پیشرفته در یک کتاب؛ کتابی که کار حسابدارها را آسان می‌کند
تازه‌ترین کتاب مدرسان شریف برای کنکور ارشد رشته‌های مهندسی:ریاضیات مهندسی به زبان ساده
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.