گفت‌وگو با یک مهندس کامپیوتر که سابقا مهندس برق بود

رتبه 3 مهندسی کامپیوتر: برای کنکور ارشد از دانشگاه مرخصی گرفتم

تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ماه ۱۳۹۲

وقتی یک مهندس برق، رتبه 3 کارشناسی‌ارشد یکی از گرایش‌های رشته کامپیوتر را به دست می‌آورد یعنی تلاش زیادی کرده است. محمد ایران‌منش در دانشگاه تهران رشته برق خوانده است و گرایش او هم مخابرات بوده ولی حالا دانشجوی کارشناسی‌ارشد رشته کامپیوتر، گرایش هوش مصنوعی است.  

این گفت‌وگوی کوتاه با مهندس برق سابق و مهندس کامپیوتر آینده را بخوانید.
 
 
-از چه زمانی شروع کردی به مطالعه و خواندن برای کارشناسی‌ارشد؟

- از هفته آخر شهریور شروع کردم. روزی چهار تا پنج ساعت درس می‌خواندم.
 

- این روند تا روز کنکور ادامه داشت؟

- بله. برای اینکه وقت بیشتری داشته باشم و بهتر بتوانم برای کنکور آماده شوم از دانشگاه مرخصی گرفته بودم.
 

- همه درس‌ها را به یک اندازه می‌خواندی؟ یا بعضی از درس‌ها به تمرکز بیشتری نیاز داشتند؟

- رشته کارشناسی من با رشته‌ای که می‌خواستم در آن ادامه تحصیل دهم تفاوت داشت. به همین دلیل بسیاری از درس‌ها برای من جدید بودند. در مورد نه درس هیچ پیش‌زمینه‌ای نداشتم و باید آنها را از صفر شروع می‌کردم. برای همین باید روی آنها وقت بیشتری می‌گذاشتم. ولی بعضی از درس‌ها اینگونه نبودند و از قبل آنها را خوانده بودم مثل درس‌های ریاضی. این درس‌ها برای من آسان‌تر بودند و وقت کمتری برای آنها صرف کردم.
 

- با این شرایط که می‌گویی احتمالا در مطالعه بعضی دروس با مشکلات زیادی مواجه شدی. با این وجود نه تنها بر این مشکلات غلبه کردی که توانستی به رتبه تک رقمی هم دست پیدا کنی. چگونه توانستی به این موفقیت برسی؟

- در ابتدا این را بگویم که من به رشته کامپیوتر بسیار علاقه‌مند شده بودم و برای موفقیت در آن انگیزه داشتم. به همین دلیل ‌توانستم سختی کار را تحمل کنم. سعی کردم با تمرکز و صرف زمان کافی، به خوبی درس بخوانم و کمبود خود را جبران کنم. برای بعضی از درس‌ها در کلاس‌های دانشگاه نیز شرکت می‌کردم.
 

- موفقیت در کنکور کارشناسی‌ارشد نیاز به حافظه خوبی دارد. باید جزئیات و نکته‌های زیادی را به خاطر بسپاری تا در این راه موفق شوی. برای شما که مطالب تازگی هم داشته است و احتمالا کار مشکل‌تر می‌شود. چگونه جزئیات را به خاطر می‌سپردی؟
 
- سعی می‌کردم مطالب را به صورت مفهموی بخوانم. در رشته مهندسی کامپیوتر درس‌ها کمتر حفظی هستند و باید آنها را به صورت عمیق و مفهومی یاد بگیرید. ضمن آنکه مباحث آن کاربردی هستند و می‌توانستم آنها را در اطراف خود به چشم ببینم. در نتیجه مباحث را راحت‌تر یاد می‌گرفتم و به خاطر می‌سپردم. ضمن آنکه مطالب مهم را در کتاب‌ها های‌لایت و مرور می‌کردم.
 

- در آزمون‌های آزمایشی هم شرکت کردی؟

- بله. من در آزمون های آزمایشی شرکت کردم و در همه آن ها رتبه یک را کسب کردم. این آزمون‌ها به من اعتماد به نفس و روحیه زیادی داد.

- پس با این وجود احتملا انتظار داشتی در کنکور رتبه تک‌رقمی کسب کنی. این ذهنیت از کی در تو شکل گرفت که می‌توانی تک‌رقمی شوی؟ قبل از اینکه به طور جدی خواندن برای کارشناسی‌ارشد را شروع کنی هم به این موضوع فکر می‌کردی؟

- من تا چند ماه قبل از شروع اصلا تصمیم نداشتم در رشته کامپیوتر شرکت کنم اما از برق زده شده بودم و علاقه نداشتم در این رشته ادامه تحصیل دهم. بالاخره تصمیم گرفتم در آزمون کامپیوتر شرکت کنم. اوایل کار امید چندانی برای موفقیت نداشتم ولی همانگونه که اشاره کردم آزمون‌های آزمایشی به من روحیه دادند و توانستم با انگیزه بیشتری درس بخوانم در نیتجه موفق شوم.
 

- یعنی هیچ‌وقت ناامید نشدی؟

- چرا. بالاخره در طول چند ماه درس خواندن لحظه‌هایی پیش می‌آمد که خسته و ناامید می‌شدم. ولی حمایت‌های خانواده و دوستانم باعث می‌شد این لحظه‌ها را پشت سر بگذارم.
 

- بچه‌ها در این دوران معمولا از استرس زیاد هم شکایت می‌کنند و می‌گویند این احساس به روند درس خواندن آنها لطمه می‌زند. تو هم دچار استرس شدی؟

- من تا شب قبل از کنکور استرس نداشتم. ولی آن شب دچار استرس زیادی شدم و همین موضوع هم کار دستم داد. با توجه به اینکه در تمام آزمون‌ها رتبه یک را به دست آورده بودم و فاصله‌ درصدهایی که کسب می‌کردم با رقبا زیاد بود، انتظار داشتم در کنکور هم همین رتبه را دست آوردم. ولی متاسفانه با استرس زیادی در جلسه کنکور شرکت کردم و بعد از اتمام آزمون تصور می‌کردم رتبه خیلی بدی خواهم داشت. به همین دلیل هنگامی که نتایج اولیه اعلام شد از اینکه دیدم رتبه 3 را به دست آورده‌ام خوشحال شدم.
 

- با همه سختی‌ها و خوشی‌ها و ناخوشی‌هایی که برای قبولی در کنکور ارشد پشت‌سر گذاشتی، به آنچه می‌خواستی رسیدی و حالا دانشجوی کارشناسی‌ارشد هستی. چه برنامه‌ای برای آینده داری؟

- می‌خواهم در طول دوران ارشد با جدیت درس بخوانم و بعد هم برای ورود به مقطع دکترا تلاش کنم. البته هنوز تصمیم نگرفته‌ام دکترا را در ایران بخوانم یا خارج از کشور. در مورد کار هم اگر در ایران بمانم یک شرکت تاسیس می‌کنم و اگر بروم وارد کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی حوزه هوش مصنوعی می‌شوم.
 

- و حرف آخر؟

- به همه دوستانی که قصد ادامه تحصیل دارند توصیه می‌کنم برای مقطع ارشد رشته‌ای را انتخاب کنند که به آن علاقه دارند. اگر رشته خودشان را دوست ندارند فراموش نکنند که ادامه تحصیل در رشته‌ای که مورد علاقه آنها نیست، فایده‌ای ندارد و صحیح نیست.اخبار مرتبط:
رتبه یک کارشناسی ارشد صنایع: درس ریاضی را جویدم
گفتگو با رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
گفتگو با رتبه 3 رشته معماری گرایش مدیریت پروژه: از تابستان درس‌های ایستایی و زبان را شروع کنید
دانشجوی ممتاز کنکور مدیریت اجرایی پیام نور: بین مدیریت بازرگانی، MBA و مدیریت اجرایی تفاوت زیادی وجود ندارد
گفتگو با کسی که در همه گرایشهای روانشناسی رتبه یک شد: برخی منابع ارزش خواندن ندارند
گفتگو با رتبه 2 ارشد مدیریت اجرایی: از مهر شروع کردم؛ با روزی 3 ساعت
گفتگو با رتبه 2 ارشد مهندسی نرم‌افزار: به هدف کنکور ارشد درس نخواندم
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.