آیا می‌توان با وجود 20 واحد درسی، رتبه 1 کنکور تربیت‌بدنی را به دست آورد؟

چگونه با داشتن کمترین زمان، رتبه یک شدم

تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۲

کمبود وقت و زمان بهانه خیلی از ما برای انجام ندادن یک کار و تلاش نکردن برای رسیدن به یک هدف است. ولی بعضی‌ها به جای گله و گلایه از کمبود وقت، سعی می‌کنند همان زمانی را که در اختیار دارند مدیریت کنند. امیر شرری، از این دست افراد است؛ او توانست در سالی که باید پنج روز هفته را تا ساعت 5 به کلاس‌های دانشگاه می‌رفت، رتبه 1 کارشناسی‌ارشد تربیت‌بدنی را به دست آورد. او در سال 90 در گرایش مدیریت ورزشی دانشگاه تهران پذیرفته شد.
گفت‌وگوی دانشجوآنلاین را با او که اکنون از مشاوران موسسه مدرسان شریف است، بخوانید. 
 
***
 
- از چه زمانی استارت درس خواندن برای کنکور کارشناسی‌ارشد را زدی؟
- من از اول تابستان شروع کردم به درس خواندن ولی مشکلاتی داشتم که نتوانستم ادامه دهم و یک وقفه چند ماهه ایجاد شد. از 15 مهر ماه به صورت جدی شروع کردم به خواندن. آن زمان دانشجو بودم و حدود 20 واحد درس داشتم.  فقط شب‌ها می‌توانستم درس بخوانم. 
 
- به نظر شرایط سختی می‌رسد؛ خستگی درس و دانشگاه احتمالا انرژی زیادی از تو می‌گرفت. 
- هدفی که من داشتم سختی‌های خاص خود را داشت و باید تلاش زیادی برای رسیدن به آن می‌کردم. به همین دلیل ناچار بودم سختی‌های آن را هم تحمل کنم. البته من مشاور و برنامه‌ریزی خوبی هم داشتم.
 
- دانشگاه چقدر از وقتت را می‌گرفت؟
- پنج روز در هفته تا ساعت 5 بعدازظهر در دانشگاه بودم. واحد کوهنوری را هم باید می‌گذراندم به همین دلیل یکی از روزهای پنجشنبه یا جمعه را هم به کوه می‌رفتم.
 
- و کی درس می‌خواندی؟
- برنامه درس خواندن من از هفت عصر شروع می‌شد تا 12 شب. وقتی شروع می‌کردم به درس خواندن سعی می‌کردم به صورت کامل روی مطالب تمرکز داشتم باشم و موضوعات دیگر را از ذهنم خارج کنم. آن زمان در خوابگاه بودم. هنگامی که درس می‌خواندم صحبت و وقت‌گذرانی با دوستان را کاملا کنار می‌گذاشتم مگر در زمان‌های استراحت. حتی تلفن همراه خود را هم خاموش می‌کردم. اگر کار یا مشکلی پیش می‌آمد درس خواندن را متوقف می‌کردم و به حل موضوع می‌پرداختم. چرا که نمی‌خواستم بدون تمرکز مطالعه کنم. 
 
- شلوغی خوابگاه آزار دهنده نبود؟
دو هم‌اتاقی من هم رشته تربیت‌بدنی می‌خواندند و قصد داشتند در کنکور کارشناسی‌ارشد شرکت کنند. با هم توافق کرده بودیم که من در اتاق درس بخوانم و آنها به کتابخانه بروند. هنگامی که مطالعه می‌کردم در اتاق قفل بود. در زمان استراحت بین درس‌ها، در را باز می‌کردم و آنها به اتاق می‌آمدند. هر سه ما هم در  کنکور کارشناسی‌ارشد پذیرفته شدیم. 
 
- به نظر می‌رسد توانسته بودی برای سختی‌های شرایطی که در آن قرار داشتی راه‌حل‌هایی پیدا کنی. ولی احتمالا به خاطر سپردن مطالب زیاد، در مدت زمان کمی که تو برای درس خواندن در اختیار داشتی باید کار مشکلی بوده باشد. چگونه آن همه مطلب و نکته را به ذهن می‌سپردی؟
-   من برای تسلط بر مباحث درسی پنج مرحله را طی کردم. در مرحله نخست درس‌ها را روزنامه‌وار مرور می‌کردم چرا که بعضی از درس‌ها را ترم‌های ابتدایی گذرانده بودم و مباحث آنها را فراموش کرده بودم. در ابتدا می‌خواستم آنها را برای خود یادآوری کنم. در مرحله بعد خلاصه‌نویسی را شروع کردم. در مرحله سوم کتاب‌ها را همراه با خلاصه‌نویسی‌ها مطالعه می‌کردم و در مرحله چهام در کنار مطالعه خلاصه‌نوسی‌ها، تست‌ می‌زدم. در مرحله پنجم، که هفته آخر قبل از کنکور بود فقط خلاصه‌نویسی‌ها را مرور می‌کردم. 
 
- بعضی از داوطلبان روی تست زدن تاکید زیادی دارند و وقت زیادی را صرف پاسخگویی به تست می‌کنند. شما چقدر تست می‌زدید و فکر می‌کنید چه زمانی برای شروع تست زدن مناسب است.
به نظر من نباید تست زدن را خیلی زود شروع کرد. هنگامی که یک نفر تازه درس خواندن را آغاز کرده است هنوز روی مباحث تسلط کافی ندارد و ممکن است نتواند به خوبی به تست‌ها پاسخ بدهد. این موضوع بدون شک اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهد. ماه‌هایی نخستی که داوطلبان درس خواندن را آغاز کرده‌اند، نیاز نیست تست بزنند. این کار را باید به اواخر کار موکول کنند. در ابتدا باید به گونه‌ای درس بخوانند که پایه آنها در همه درس‌ها قوی شود. در این مدت اگر در کنکورهای آزمایشی شرکت کنند هم در فضای کنکور قرار می‌گیرند و هم با نوع تست‌ها آشنا می‌شوند. ولی لازم نیست مثلا در روز یک ساعت تست بزنند. به نظر من حدود دی یا بهمن ماه برای شروع تست‌زنی مناسب است. خود من هم از همان زمان شروع کردم. برای درس‌هایی که بیشتر حفظی بودند 48 ساعت بعد از مطالعه، تست می‌زدم و برای درس‌های مفهومی 24 ساعت بعد. البته برای درس‌هایی که نیاز به حل کردن دارند و فرمولی هستند، حل تست و مثال در یادگیری موثر است و داوطلبان می‌توانند زودتر تست زدن را آغاز کنند. 
 
- اشاره کردی که شرکت در کنکورهای آزمایشی می‌تواند مفید باشد. خود تو در کنکورهای کدام موسسه شرکت می‌کردی ؟
مدرسان شریف. البته من از کتاب‌های این موسسه نیز استفاده می‌کردم. آن زمان هنوز کلاس تشکیل نمی‌دادند. 
 
- به نظرت این آزمون‌ها و منابع تا چه حد در موفقیت تو سهیم بوده‌اند؟
- استفاده از این خدمات، بدون شک تاثیر زیادی روی موفقیت من داشت. به ویژه کنکورهای آزمایشی که از دو جهت موثر هستند. از یک سو برنامه درس خواندن داوطلبان را مشخص می‌کنند چرا که سرفصل‌های آنها مشخص است و به داوطلبان برای درس خواندن و کسب آمادگی انگیزه می‌دهند. حفظ انگیزه درس خواندن برای چند ماه بسیار مشکل است و شرکت در کنکورهای آزمایشی به حفظ این انگیزه کمک می‌کند. از سوی دیگر داوطلبان می‌توانند با توجه به نتایجی که در این آزمون‌ها به دست می‌آورند روند پیشرفت خود را مشاهده کنند و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند. همچنین خودشان را با داوطلبان دیگر مقایسه کنند و دریابند که در چه سطحی قرار دارند. 
 
- بعضی از داوطلبان روی خواندن منابع اصلی و رفرنس تاکید زیادی دارند و نگران هستند کتاب‌های کنکور کامل و جامع نباشند. این نگرانی تا چه حد می‌تواند درست باشد؟
در منابع مختلفی که به یک درس اختصاص دارند مباحث تکراری و مشابه زیادی دیده می‌شود و خواندن همه آنها وقت زیادی از داوطلبان می‌گیرد. من به همه دانشجویانی که برای مشاوره مراجعه می‌کنند توصیه می‌کنم از خواندن منابع متعدد پرهیز کنند. بهتر است به جای خواندن سطحی چندین منبع روی یک منبع خوب و کامل تسلط پیدا کنند. به نظر من کتاب‌های مدرسان شریف به خوبی منابع مختلف موجود در مورد یک درس را جمع‌بندی کرده‌اند و داوطبان را از خواندن چندین منبع بی‌نیاز می‌کنند. این کتاب‌ها به اندازه کافی جامع هستند ضمن اینکه لازم نیست برای موفقیت در کنکور داوطلبان به همه سوال‌ها پاسخ دهند. بعضی از آنها برای پاسخگویی به یک یا دو سوال بیشتر وقت خود را صرف خواندن یک منبع بیشتر می‌کنند در صورتی که اجباری نیست به آن یکی یا دو سوال پاسخ دهند. حتی داوطلبانی که رتبه‌های تک‌رقمی به دست می‌آورند ممکن است هیچ درسی را 100 درصد نزده باشند. 
 
- برای موفقیت در کنکور کارشناسی‌ارشد درصدهای داوطبان باید در چه سطحی باشد؟
ابتدا این را بگویم که به طور کلی بهتر است درصد همه درس‌های آنها در یک سطح باشد. اگر در دو درس درصد بالایی را کسب کنند و در دو درس درصد خیلی پایینی را به دست بیاورند احتمال موفقیت آنها کاهش می‌یابد. به صورت معمول اگر درصدهایی که به دست می‌آورند حول و حوش 50 یا 60 باشد می‌توانند رتبه‌های تک رقمی یا دو رقمی را کسب کنند. درصدهای خود من بین 55 تا 87 بود و در گرایش‌های مختلف رشته تربیت بدنی رتبه‌های تک‌رقمی را به دست آوردم. بعضی از بچه‌ها در یک تک درس، درصد بالاتر نسبت به من کسب کرده بودند ولی رتبه آنها دورقمی و حتی سه رقمی بود. 
 
- همه تلاش‌هایی که داوطلبان در طول چند ماه انجام می‌دهند باید در روز کنکور به نتیجه برسد. اگر در آن روز شرایط روحی خوبی نداشته باشند و استرس زیادی را تحمل کنند ممکن است همه تلاش‌های آنها به هدر برود. شما چه توصیه‌هایی برای کنترل استرس روز کنکور دارید؟
قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم باید این نکته را بگویم که بعضی از راه‌های کنترل استرس کنکور به زمانی باز می‌گردد که داوطلبان در حال درس خواندن و کسب آمادگی برای شرکت در این آزمون هستند برای مثال شرکت در کنکورهای آزمایشی بود. همچنین داوطلبان در طول زمانی که درس می‌خوانند نباید با صحبت‌هایی که می‌کنند و هدفی که برای خود قائل می‌شوند توقع اطرافیان را بالا ببرند چرا که هم در روز کنکور دچار استرس زیادی می‌شوند و هم در صورتی که نتیجه دلخواه خود را به دست نیاورند، سرخوردگی زیادی احساس می‌کنند. هدف خود من کسب رتبه تک رقمی و پذیرش در دانشگاه تهران بود و به گونه‌ای تلاش کردم که به این هدف برسم. داوطبان باید با توجه به تونایی‌های خود هدفی را در نظر بگیرند که بتوانند به آن برسند. این هدف از یک سو نباید به اندازه‌ای بالا باشد که توانایی رسیدن به آن را نداشته باشند و از سوی دیگر نباید آنقدر پایین و ناچیز باشد که انگیزه‌ای برای تلاش در فرد ایجاد نکند. آرامش روز قبل از کنکور نیز اهمیت زیادی دارد. داوطلبان باید در این روز استراحت و تغذیه کافی و کاملی داشته باشند.
 
- حتی با رعایت همه این نکته‌ها باز هم امکان استرس در روز کنکور وجود دارد.
بله به همین دلیل روز کنکور باید با توکل به خدا سر جلسه حاضر شوند. اگر تلاش خود را کرده باشند باید به خودشان اطمنیان کنند و خیالشان راحت باشد که کم‌کاری نکرده‌اند. اگر نتوانند به سوال‌های ابتدایی به خوبی پاسخ دهند ممکن است اعتماد به نفس آنها کاهش یابد و دچار استرس شوند. در صورتی که به خوبی درس خوانده باشند باید به این نکته فکر کنند که این سوال‌های برای همه مشکل بوده است و استرس را از خود دور کنند. از سوی دیگر توقعاتی که از خود دارند را نباید زیاد بالا ببرند. در روز کنکور به این فکر کنند که «من تلاش خود را کرده‌ام و مهم نیست چه نتیجه‌ای کسب می‌کنم». 
 
- خود شما هم دچار استرس شده بودید؟
من در روز کنکور استرس چندانی نداشتم. تلاش خود را کرده بودم و می‌دانستم موفقیت در کنکور تا حدودی نیز به شانس بستگی دارد و دست من نیست. 
 
- و سخن آخر؟
من به همه داوطلبانی که تا به حال به آنها مشاوره داده‌ام گفته‌ام که اگر تلاش و پشتکار کافی داشته باشند می‌توانند به نتیجه دلخواه خود برسند. همچنین در درس خواندن نباید زیاد عجله به خرج دهند و انتظار داشته باشند با یک دور خواندن همه مباحث را یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. سعی کنند درس‌ها را به صورت مفهومی بخوانند و به حفظ کردن آنها اکتفا نکنند. به ویژه در رشته تربیت‌بدنی که منابع محدود و مشخصی دارد، طراحان سوال برای اجتناب از تکراری شدن سوال‌ها از متن منابع به صورت مشخص سوال نمی‌دهند و سوال‌ها را به صورت مفهومی طرح می‌کنند. اگر داوطلبی حفظی درس خوانده باشد دچار مشکل می‌شود. داوطلبان این نکته را هم فراموش نکنند که یک ساعت درس خواندن با تمرکز بهتر است چندین ساعت درس خواندن با حواس‌پرتی است.  
 
 
 
اخبار مرتبط: 
-----------------------------------------------------

 

 
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.