گزارش بی‌بی‌سی از دانشگاهی در کره‌شمالی

تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۲

در مرکز فرمانروایی رژیم دیکتاتوری کره شمالی، دانشگاهی وجود دارد که به صورت قانونی تاسیس شده و در آن استادان آمریکایی تلاش می کنند ذهن جوانان متعلق به طبقه حاکم بر این کشور را نسبت به آینده بازتر کنند!
 
چندی پیش با پیگیری های متعدد، گروهی از شبکه خبری بی بی سی اجازه یافتند تا از این مرکز بازدید کنند. آنچه را می خوانید گزارش این هیات است:
 
به محض ورود به دانشکده علوم و تکنولوژی پیونگ یانگ متوجه می شوید که این یک مرکز آموزشی عادی و معمولی نیست. یک گروه سرباز در ایست بازرسی به ما سلام نظامی می دهند. یکباره با ورود به محوطه دانشگاه متوجه صدای رژه رفتن و سرود خواندن های دیگری می شویم که این بار نه از سوی سربازان بلکه از سوی دانشجویان است. آنها فرزندان تعدادی از افراد قدرتمند کره شمالی ازجمله سران نظامی هستند. در سرودشان تکرار می کنند که: «کیم جونگ اون! ای رهبر بزرگ! ما با جان خود از تو دفاع می کنیم». یا در یک مورد دیگر می خوانند: «میهن پرستی یک سنت است». یک جوان بیست ساله که جزو دانشجویان سال اول است می گوید: «این سرودی را که موقع رژه رفتن می خوانیم به خاطر سپاسگزاری از رهبر بزرگ مان است».
 
در این موسسه، حدود 500 دانشجوی پسر مشغول به تحصیل هستند. هرکدام کت و شلوار شیکی پوشیده اند به همراه یک کراوات سیاه یا قرمز رنگ و یک کیف دستی. اینها همه به وسیله رژیم کیم جونگ اون گلچین شده اند تا آموزش های غربی را دریافت کنند. مقامات دانشگاه در نظر دارند این دانشجویان را به مهارت های دنیای  مدرن مجهز کنند تا بتوانند در آینده کشورشان را در یک جامعه بین المللی به پیشرفت و ترقی برسانند.
 
همه کلاس ها به زبان انگلیسی است و تعدادی از اساتید این مرکز نیز آمریکایی هستند. این مساله جالب توجه خواهد بود زیرا کره شمالی چند دهه است که در جهان منزوی شده و دراین میان بیشترین دشمنی را با آمریکا دارد. نکته جالب تر اینکه دانشجویان این مرکز می گویند مایل هستند رابطه گرمی با مردم آمریکا و نه دولت آمریکا داشته باشند. یکی از آنها می گوید: «اوایل ما خیلی عصبانی بودیم اما الان اعتقاد داریم که مردم آمریکا با دولت شان تفاوت دارند. ما می خواهیم رابطه خوبی با همه کشورهای جهان داشته باشیم».
 
بنیانگذار این مرکز دکتر جیمز چین کیونگ کیم ( 78ساله ) است که یک مسیحی آمریکایی و کره ای تبار به شمار می رود. یک فرد کارآفرین که از سوی رژیم کره شمالی دعوت شد تا شبیه موسسه ای را که در چین تاسیس کرده بود در پیونگ یانگ هم تاسیس کند. او توانست حدود 20 میلیون دلار از طریق مراکز خیریه مسیحی در کره جنوبی و آمریکا گرد آورد. خودش می گوید: «من خیلی از دولت تشکر می کنم که با این کار موافقت کرد. آنها به من خیلی اعتماد کردند که اجازه دادند تا چنین مرکزی را در اینجا تاسیس کنم. شما باورتان می شود؟»
 
البته باور این مساله دشوار است زیرا به گفته سازمان حقوق بشر، مسیحیان درکره شمالی سخت تحت تعقیب قرار دارند. در داخل هرکلاس تصاویر رهبر کره شمالی به چشم می خورد که بر بالای تخته وایتبرد خودنمایی می کند. کالین مک لوچ که یک آمریکایی است از یورکشایر به اینجا آمده تا به آینده سازان رژیم کره شمالی درس بازرگانی و تجارت بدهد. او دانشجویانش را به چند گروه تقسیم کرده و به هریک می گوید کمپانی مورد نظر خود را با طرح های سود آور اداره کنند. در کشوری که تهیه مواد غذایی نیز توسط رژیم حاکم کنترل می شود صحبت کردن از بازار آزاد برای این دانشجویان کاملا تازگی دارد. مک لوچ می گوید: «من مطمئن هستم که رهبران دولت تشخیص داده اند نیاز دارند تا با آن سوی جهان ارتباط برقرار کنند. نمی شود همه منفذها را بست و در عصر مدرن اقتصادرا مسدود کرد».
 
مدرسان خارجی مخالف نحوه زندگی و شرایط موجود در اینجا هستند. چون به طور کلی از جهان خارج جداست. ایرن انیک که یک مدرس دیگر آمریکایی است می گوید: «شاید برای شما شنیدن اینکه دانشجویان برخلاف من لهجه انگلیسی دارند تعجب آور باشد». به گفته او دانشجویان پسر در این مرکز بیشتر علاقه مند به یک گروه ترانه خوان کره ای هستند که جزو یکی از تازه ترین ابزارهای تبلیغاتی رژیم به شمار می رود. آنها وقتی نام مایکل جکسون را درکلاس شنیدند، هیچ کدام علاقه ای نشان نداد. از آنها می پرسیم هرکس ترانه های مایکل جکسون را شنیده دستش را بالا بگیرد اما هیچ کس دستش را بلند نمی کند. البته بعدها معلم شان از آنها خواست تا مایکل جکسون را در اینترنت جست وجو کنند.
 
خوشبختانه اینترنت در اینجا برخلاف سایر مناطق کره شمالی است. هرچند در اتاق کامپیوتر خانمی هست که دسترسی افراد را کنترل می کند. در کره شمالی ایمیل، شبکه های اجتماعی و خبرهای بین المللی مجوزی ندارد. در این کشور تنها ستایش از رهبری و تشکر به خاطر خدماتی که او انجام داده مجاز است. به گفته سازمان های حقوق بشری این تشکر و سپاس نیز - که حتی به خاطر تولد در چنین کشوری صورت می گیرد - به دلیل ترس از اعدام، زندانی شدن یا تبعید به اردوگاه های کار اجباری است.
 
جورج اسکارلیتو، رییس کمیته حقوق بشر آمریکا می گوید: «سوال کلیدی این است که آیا این دانشگاه با آموزش جوانان موجب تغییراتی در آینده کره شمالی خواهد شد یا برعکس موجب ابدی شدن رژیم حاکم بر این کشور می گردد؟»
 
با این حال یکی از مقامات کره شمالی که حامی این پروژه بوده است می گوید امیدواریم این آزمون موفقیت آمیز باشد و بتواند تغییراتی اساسی را در ذهن نسل های جدید این کشور به وجود آورد. او می افزاید: «به هرحال باید از جایی شروع کرد. این عمل به معنای باج دادن به دولت نیست زیرا من هم با آن مخالفم بلکه در واقع یک تلاش جدید برای ایجاد بعضی تغییرات است».
 
اما آیا دانشجویان این مرکز حاضر به پذیرش این تغییرات خواهند بود؟ طی گفت وگوهای به شدت کنترل شده ای که با آنان داشتیم متوجه شدیم برخی از دانشجویان  هوشمندانه به فکر ارتباط با جهان خارج هستند. یکی از آنها می گوید: «وقتی یک زبان خارجی را می آموزیم، چشم ما به روی علوم جدید گشوده می شود. آموختن یک زبان جدید، آموختن یک فرهنگ جدید است».
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.