درباره رمز های موفقیت کسب و کار با پیمان پژوهنده:

دوست مشتری هایمان هستیم

تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ماه ۱۳۹۳

اکوتودی: شرایط نامساعد اقتصادی حاکم بر فضای کسب و کار کشور در چند سال اخیر زمینه‌ساز رخداد اتفاقاتی نامیمون در حوزه صنعت و تجارت کشور شد. تا آنجا که عده کثیری از صنعت‌گران و فعالان حوزه‌های گوناگون کسب و کار در طی این سال‌ها، عطای فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینانه را به لقایش بخشیدند و یکی پس از دیگری کرکره بنگاه‌های اقتصادی خود که چرخ دنده‌های اصلی پیکره اقتصاد هر مملکت هستند را پایین کشیدند. در این میان تعداد کمی از مدیران بودند که توانستند با بهره ‍‌گیری از فنون مدیریتی نوین و تکیه بر تجارب و شکست‌ها و موفقیت‌های شرکت‌های پیشرو، بر دشواری های شرایط اقتصادی حاکم غلبه کنند تا سازمانشان را در مسیر پیشرفت و توسعه روزافزون قرار دهند. پیمان پژوهنده، مدیر نمونه جوان، مدیرعامل شرکت آرافرم نیرا یکی از همین دست مدیران است. سازمان وی در طی سال‌های اخیر همواره رو به رشد بوده و در شرایطی که بسیاری از همکاران و هم صنفانش با شرایط سخت اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کردند توانست با به کارگیری تکنیک‌های مدیریت منابع و سازماندهی مناسب، بازگشت سرمایه‌گذاری در شرکت خود را تضمین کند. در بعد از ظهر گرم یک روز بهاری به دیدارش رفتیم، چای خوردیم و گپی دوستانه زدیم.
 
جناب پژوهنده، از شما متشکرم که این زمان را به ما اختصاص دادید؛ موافقید که برای شروع کمی راجع به نحوه شکل‌گیری آرافرم نیرا، فعالیت‌ها و اهدافش با هم صحبت کنیم؟ 
حتماً! ایده کارآفرینی در صنعت مبلمان اداری از سال‌های دور و در طی جلساتی که بنده با برخی از دوستان و مدیران این صنعت داشتم در ذهن من شکل گرفت. در آن زمان بنده دبیر کل کلینیک صنعت کشور و عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران بودم و  تعداد زیادی از فعالان حوزه‌های صنعت و تجارت به بنده مراجعه می‌کردند. در خلال این جلسه‌ها من پای صحبت‌ها، درد ودل‌ها و گلایه‌های فعالان حوزه‌‍‌های مختلف اقتصادی می‌نشستم و تمام تلاشم به عنوان یک کارشناس بر این بود که نگاه آن‌ها را به زوایای پنهان و کمتر دیده شده کسب و کارشان معطوف کنم. در این بین یک نکته توجه من را به خود جلب کرد؛ در تمام این مدت دوستانی که از صنف مبلمان اداری به بنده مراجعه می‌کردند، به صورت مشترک ضعف‌هایی اساسی در برنامه‌ریزی و سازماندهی کسب و کارشان داشتند و فرصت‌های ناب و جذاب زیادی که در این صنعت وجود داشت از چشم دوستان من پنهان مانده بود. در نهایت پس از بررسی‌های طولانی و چندین جلسه مشترک با دوستان و مدیران فعال در این صنف، به این نتیجه رسیدم که به سمت کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار جدید در این زمینه بروم. آرافرم‌نیرا با برنامه‌ریزی‌های خیلی دقیق تشکیل و پس از آن به خوبی سازماندهی شد و موفقیت رسید؛  امروز بخش مهمی از بازار مبلمان اداری و پارتیشن‌های لوکس در اختیار شرکت ماست. 
 
 به این نکته اشاره کردید که فعالانی که از حوزه مبلمان اداری به شما مراجعه می‌کردند به صورت مشترک در برنامه‌ریزی و سازماندهی با مشکل مواجه بودند، به نظر شما دلیل این اشتراک چیست؟
دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. در آن برهه زمانی بسیاری از مدیران در صنعت مبلمان اداری تجربه خوبی در این حوزه داشتند ولی به هر حال نقش دانش مدیریتی و استفاده از تکینک‌های اقتصادی با توجه به شرایط روز بازارهای جهانی قابل انکار نیست. اتفاقاً یکی از راهکارهای پیشنهادی همیشگی بنده به مدیرانی از این دست، جذب دانش مدیریتی در سازمان به هر شکل ممکن است. از شرکت شخص مدیرعامل و مدیران ارشد در دوره‌های حرفه‌ای مدیریتی گرفته تا جذب و به کارگیری مدیران تحصیل کرده و با تجربه در قسمت‌های مختلف سازمان. 
 
چه فرصت‌هایی در صنعت مبلمان اداری و پارتیشن مشاهده کردید که شما را به سمت کارآفرینی در این زمینه سوق داد؟
خوشبختانه کارخانه‌های ما در این صنعت فاصله زیادی با صنایع روز دنیا ندارند. به عبارت دیگر از لحاظ بحث تولید، دانش فنی و تجهیزات در بخش مبلمان اداری چندان از کشورهای پیشرفته دنیا عقب‌تر نیستیم. تقریباً می‌توان تمام دستگاه‌ها و ماشین‌های مورد استفاده در دیگر نقاط دنیا را در ایران نیز تهیه کرد اما نکته‌ای که نظر من را به خودش جلب کرد ضعف شدید در طراحی، ارگونومی و تحقیق و توسعه( R&D ) در زمینه مبلمان اداری و پارتیشن بود؛ عملاً کارخانه‌های ایرانی در این زمینه‌ها به سمت کپی‌کاری و استفاده از طرح‌های قدیمی و از رده خارج شده سوق داده شده بودند. ضعفی در این صنعت که ما در آرافرم نیرا سعی کردیم به نقطه قوت سازمان‌مان تبدیل کنیم. تیم طراحی ما از مجرب‌ترین طراحان و دانش آموختگان دانشکده‎های معتبر داخلی و خارجی تشکیل شده و عملکرد رقابتی خوب محصولات ما در بازار هم نشأت گرفته از همین امر است. علاوه بر آن ما به افزایش دانش فروش و مشتری در سازمان هم توجه  بخصوصی داشتیم. همه این موارد از مهم‌ترین عوامل استراتژیک تعیین وضعیت سازمان در ماتریس‌های تحلیل جنرال الکتریک هستند. 
 
با توجه به تمام این موارد، به نظر شما آینده آرافرم نیرا چه رنگی است؟
فکر می‌کنم سبز انتخاب مناسبی باشد. البته ما در سازمان‌مان برنامه‌ریزی استراتژیک خوبی انجام داده‌ایم و این برنامه‌ها در تعیین اهداف میان مدت سازمان نقش اساسی دارند. 
 
حالا چرا سبز؟
چون چشم‌اندازی که ما برای آرافرم نیرا متصور هستیم خیلی شاد، با طراوت و صمیمی است. ما با مشتریان‌مان دوست هستیم. آن‌ها با ما احساس راحتی می‌کنند و ما هم از داشتن چنین مشتریانی به خود می‌بالیم. شرکت ما درخواست‎‌های نمایندگی زیادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد که نشان‌دهنده پیشرفت ما در این حوزه است؛  دوبی، اربیل و سلیمانیه، نجف ،افغانستان بیشترین تقاضای نمایندگی را از ما داشتند. علاوه بر آن در زمینه همکاری پیشنهادهایی از جانب ترکیه ، ارمنستان و گرجستان به ما شده است. این‌ موارد همه نشان‌دهنده رابطه صمیمانه‌ای است که ما با جامعه تقاضا برقرار کرده‌ایم و هدفگیری ما در بازار سمت و سوی مناسبی داشته است. برای همین فکر می‌کنم رنگ سبز مناسب‌ترین گزینه برای توصیف چشم انداز آرافرم نیرا باشد.
 
شرایط اقتصادی چند سال اخیر، علی الخصوص بحث تحریم‌ها تأثیری بر کسب و کار شما نداشته است؟ 
نه آنکه هیچ اثری نداشته باشد؛ ما هم مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر مجبوریم بخشی از ماشین آلات و مواد اولیه خودمان را وارد کشور کنیم. به هر حال تأمین‌کنندگان داخلی مواد اولیه محصولات، مراودات مالی زیادی با خارج از کشور دارند که این اقدامات خصمانه از قبیل اعمال تحریم‌ها و یا بستن سوئیفت جهانی، بر کسب و کار ما اثرگذار است. اما در هر حال این شرایط برای همه یکسان است و شرکتی می‌تواند در چنین بازاری موفق عمل کند که قواعد بازی و رقابت را به خوبی بداند و برنامه‌ریزی درستی داشته باشد. بالطبع تأثیر منابع و پشتوانه‌های مالی مناسب نیز در چنین شرایطی انکار ناپذیر است. در هر حال ما توانستیم با حجم زیادی از برنامه‌ریزی و البته اندکی شانس، آن شرایط سخت را پشت سر بگذاریم. خوشبختانه الان کمی اوضاع بازار نسبت به یکی دو سال گذشته بهتر شده است. 
 
این بهبود در چه زمینه‌هایی حاصل شده است و دلایل آن را در چه می بینید؟
می‌توان گفت از زمان شروع کار دولت جدید، ثبات نسبی‌ای در بازار حاکم شده است و دیگر شاهد آن تنش‌ها و نوسانات شدید در فضای کسب و کار نیستیم. این مسئله خود امکان برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تری را برای مدیران و کارآفرینان فراهم می‌کند. در سال‌های قبل به دلیل اتخاذ تصمیم‌های ناگهانی در صحنه کسب و کار و به دنبال آن بر هم زدن تمام معادله‌ها، عملاً امکان پیش‌بینی‌های اقتصادی برای فعالان وجود نداشت. همچنین مراوده و تعامل‌های مالی ما با کشورهای دیگر به سمت عادی شدن سوق پیدا کرده و تراکنش‌ها سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. همین امر کمک چشمگیری به بهبود فضای کسب و کار کرده است.
 
و حرف آخر...
امیدوارم با تلاش و همت بیش از پیش تمام  مسئولان، صنعت‌گران و کارآفرینان کشورمان بتوانیم شاهد رشد دوباره، شکوفایی و رونق کسب و کار در ایران باشیم.امیدوارم اقتصاد ملکت عزیزمان دوباره احیا شود.
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.