چگونه با زندگی دانشجویی در یک شهر دیگر سازگار شویم؟

تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۱

برخی از شما از شهر دیگری به این دانشگاه آمده اید و عده ای بومی همان محل هستید. مسلم است که سازگاری برای افراد محلی و بومی آسان تر و برای گروه دیگر سخت تر است. بعضی دانشجویان از اقلیت های قومی هستند و به همین دلیل رفتن آنها به شهر دیگری که افرادی از قوم دیگر ساکن آن هستند، سخت تر است. عده ای از شهرهایی آمده اند که زبان یا لهجه خاصی دارند و به همین دلیل در محلی دیگر با لهجه و زبان متفاوت، احساس غربت می کنند.

نکته مهم و کلیدی آن است که شما در مرحله تغییر مهم و بزرگی در زندگی خود قرار دارید. اگرچه این تغییر می تواند شما را تحت فشارهای جسمانی و روانی قرار دهد، ولی با استفاده از فعالیت های خاصی با آن سازگار خواهید شد، همانند همه دانشجویان سال های قبل.

سازگاری با زندگی خوابگاهی

عده زیادی از دانشجویان در شهر دیگری غیر از زادگاه خود به تحصیل در دانشگاه مشغول می شوند. این دانشجویان با تغییرها و استرس های زیادی در زندگی خود رو به رو می شوند از جمله:

جدایی از خانواده

جدایی از زندگی، استرس سختی است. انتقال از زندگی در خانواده به زندگی در محیط خوابگاه و دور شدن از محیط عاطفی خانواده، ارتباط با والدین، خواهران و برادرانباعث ایجاد غم غربت می شود. در روزهای اولیه زندگی خوابگاهی طبیعی است که فرد به یاد خانواده بیافتد. به هر حال در روزهای ابتدایی، این احساس غم و اندوه ناشی از جدایی بسیار زیاد است. ولی چنانچه از روش های مقابله سالم استفاده کنیم، بتدریج این احساس رو به کاهش می گذارد. با این حال اگر این احساس غربت و دلتنگی به طول انجامد، می تواند منجر به افسردگی شود که در صورت عدم درمان به موقع می تواند آسیب جدی به فرد وارد کند. به همین دلیل بسیار مهم است که:

  • *ارتباطات اجتماعی خود را در محیط دانشگاه به سرعت افزایش دهیم.
  • *ارتباطات اجتماعی خود را با خانواده افزایش دهیم.

جدایی از دوستان و شبکه ارتباطات اجتماعی

یکی دیگر از مشکلات جدایی از دوستان و آشنایان است. معمولا افرادی که در یک شهر یا منطقه زندگی می کنند دارای علایق و مشترکات بیشتری هستند که جدایی از آنها بر میزان دلتنگی ها و احساس غربت می افزاید. بنابراین ضروری است که از مقابله های سازگارانه استفاده کنیم تا بهتر بتوانیم دوستی های جدیدی برقرار کنیم.

نکته مهم دیگر اینکه ورود به دانشگاه به معنای ترک دوستان و آشنایان نیست؛ بلکه بهتر است ارتباط خود را با آنان قطع نکنیم و از ارتباط های غیر حضوری همچون تماس تلفنی، ایمیل و استفاده از اینترنت بهره مند شویم. علاوه بر این می توانیم در تعطیلات همدیگر را ملاقات کنیم.

تمرین برای یک زندگی مستقل

هنگامی که در کنار خانواده زندگی می کنیم، بسیاری از کارهای شخصی ما را فرد دیگری انجام می دهد. در بسیاری از مواقع این کارها با چنان نطمی انجام می شوند که ممکن است تا زمانی که در داخل خانواده ایم، به آنها توجهی کرده باشیم. فعالیت هایی همچون خرید، آشپزی، شستشوی وسایل و لباس، نظافت و مرتب کردن محل زندگی و مواردی مانند آن. چنانچه قبلا در خانواده هیچ وظیفه و مسئولیتی بر عهده نگرفته باشیم، این کارها برایمان دشوارتر خواهد بود.

علاوه بر موارد فوق، موضوعات دیگری نیز وجود دارند که باید به تنهایی در مورد آنها تصمیم گیری کنید؛ مانند برنامه ریزی اوقات فراغت، نحوه ارتباط  با دیگران، مطرح کردن یا نکردن برخی مسائل با دیگران و مواردی مانندآن.

رفت و آمد از دانشگاه به خانه

تنظیم زمان برای دیدار خانواده، یکی از موضوعات مهمی است که ذهن دانشجویان را به خود مشغول می کند. آنان از ابتدای ترم چشم به راه روزهای تعطیل هستند. به خصوص روزهایی که چند تعطیلی کنار هم باشد تا براحتی و با خیال آسوده دیدار تازه کنند و به خانه و خانواده خود برگردند. برای چنین کاری آنان رنج زیادی را متحمل می شوند: چانه زدن با استادان برای غیبت یا تعطیل کردن کلاس ها، پیدا کردن بلیط رفت و برگشت، مشکلات مربوط به راه ها و جاده ها، سپرس کردن وقت زیادی در وسایل نقلیه، جابجا کردن بار و وسیله زندگی و کتاب ها و مانند آن، از جمله مواردی است که یک دانشجوی بومی هیچ گاه به آنها نمی اندیشد. با این حال اگرچه این دوران سختی هایی را در پی دارد، مهارت های زندگی مستقل دانشجویی رشد و ارتقا می یابد.

تامین هزینه های زندگی و مدیریت مالی

هنگامی که در داخل خانواده زندگی می کنیم متوجه چگونگی تامین هزینه های زندگی نمی شویم و ممکن است حتی به آن فکر هم نکنیم. اما هنگام دوری از خانواده این هزینه ها خود را نشان می دهند. تامین مخارج زندگی روزانه شامل خورد و خوراک، شست و شو و نظافت، مدیریت مالی و اولویت بندی کردن بین هزینه زندگی روزانه، هزینه کلاس ها، برنامه ها و فعالیت های مختلف، هزینه رفت و آمد و ... از جمله چنین مواردی است.

این موضوع زمانی اهمیت می یابد که خانواده با مشکلات و محدودیت های مالی مواجه باشد و یا از اینکه مخارجی را بر خانواده تحمیل کنیم، احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشیم و به همین دلیل مایل نباشیم از خانواده کمک بیشتری طلب کرده یا مخارج بیشتری بر خانواده تحمیل کنیم. یکی از مهارت هایی که می تواند ما را در این زمینه کمک کند، مهارت مدیریت مالی است.

زندگی در شهر جدید

زمانی که در شهر دیگری مشغول تحصیل هستیم، اولین چیزی که توجهمان را جلب می کند، تفاوت هایی است که بین شهر خود و شهر جدید مشاهده می کنیم. ممکن است از شهر بزرگتری وارد شهر کوچکتری شویم که در مقایسه با محل زندگیمان امکانات کمتری دارد و یا برخورد های مردم متفاوت با مردم شهر ماست. بنابراین تغییر زیادی احساس می کنیم و نیاز داریم که خود را با زندگی در این شهر و مردم آن سازگار کنیم. نکته مهم این است که تفاوت ها را به معنی خوب یا بد نگیریم بلکه آن را فقط یک تفاوت بدانیم و بتوانیم خود را با آن سازگار کنیم.

در چنین شرایطی بهتر است فعالیت های زیر را انجام دهیم:

  • *تفاوت ها را ببینیم و به آن جنبه ی ارزشی ندهیم. اسامی مانند "عقب مانده"، "قدیمی"، "سنتی" و مواردی مانند آن.
  • *خود را از جامعه کنار نکشیم.
  • *نکات مثبتی که در آن شهر وجود دارد استفاده کنیم. ممکن است بعضی از امکانات شهری که در آن تحصیل می کنیم محدود باشد مانند رستوران یا فروشگاه و مواردی از این قبیل. ولی در عوض آثار باستانی مهمی در این منطقه وجود داشته باشد یا دارای بازارهای مهمی باشد یا دارای مناطق طبیعی زیبایی باشد.
  • *به جامعه ای که در آن تحصیل می کنیم احترام بگذاریم. سعی کنیم برخوردهای مان به گونه ای باشد که موجب بی احترامی به ارزش ها، قواعد و سنت های آنها نشود. مثلا اگر آنها نحو لباس پوشیدن خاصی را زشت می دانند، لباس پوشیدن مان به گونه ای باشد که احساس نکنند به فرهنگ و ارزش های آنان بی احترامی می کنیم. به یاد داشته باشیم یکی از ویژگی های سلامت روان و رشد و کمال یک انسان این است که سازگار و انعطاف پذیر است و قادر است که با جامعه ای که در ان زندگی می کند سازگار شود.

  • *با دانشجویانی که از شهر و منطقه خودمان هستند ارتباط برقرار کرده و دوستی های خود را عمیق تر سازیم. ولی به یاد داشته باشیم که این ارتباط به صورتی نباشد که دانشجویان دیگر را طرد کنیم.

 

منبع: سایت دانشگاه شریف

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.