توسعه یک آلیاژ سبک و کم هزینه برای بهبود مصرف سوخت خودرو

تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ماه ۱۳۹۵

دانشجوآنلاین- یک تیم از محققان هندی، یک آلیاژ تیتانیومی توسعه دادند که مصرف سوخت خودرو را بهبود بخشیده و دی اکسیدکربن (CO2) را کاهش می‌دهد.

 

به گزارش ایسنا، محققان این پژوهش اظهار کردند: این آلیاژ تیتانیومی بهبود یافته که از همه آلیاژهای تیتانیومی تجاری موجود در بازار قویتر است، قدرت خود را از روش نوینی در چیدمان اتم‌ها گرفته که یک نانوساختار خاص را تشکیل می‌دهند.

 

محققان در دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملی Pacific Northwest در آمریکا، این چیدمان را بررسی کرده و سپس آن را برای ساخت یک آلیاژ تیتانیومی قوی که تا به حال توسعه یافته با یک فرآیند کاهش هزینه دستکاری کردند.

 

به گفته محققان این پژوهش، این ماده یک گزینه بسیارعالی برای تولید قطعات سبک‌تر خودرو است و می‌تواند به ایجاد سایر آلیاژهایی با استحکام بالا منجر شود.

 

محققان از میکروسکوپ‌های الکترونی قدرتمند و یک رویکرد تصویربرداری منحصر به فرد برای بررسی ساختار استفاده کرده و پس از درک چگونگی این نانوساختار، آنها موفق به تولید این آلیاژ قوی تیتانیومی شدند که تاکنون ایجاد شده است.

 

به گفته این محققان، این نانوساختار آلیاژی برای ساخت وسایل نقلیه سبک‌تر که از سوخت کمتری استفاده کرده و دی اکسید کربن کمتری را تولید می‌کنند به صنعت خودروسازی کمک می‌کند.

 

این محققان بر این باورند که از مزایای قابل توجه این ساختار، جلوگیری از گرم شدن کره زمین است.

 

این تیم روند عملیات حرارتی که باعث قوی‌تر شدن آلیاژ شده و یک نانوساختار قویتر را ایجاد می‌کند، برای دستیابی به قدرت بسیار بالا بهینه سازی کرده‌اند.

 

این آلیاژ تیتانیومی 10تا 15 درصد قوی‌تر از هر آلیاژ تیتانیومی تجاری است که در حال حاضر در بازار وجود دارد و قدرت آن تقریبا دو برابر قدرت فولاد است.

 

این آلیاژ هنوز هم گران‌تر از فولاد بوده اما نسبت به هزینه آن، از مقاومت بالایی نیز برخوردار است که بسیار مقرون به صرفه‌تر بوده و نیروی بالقوه بیشتری برای ایجاد برنامه‌های کاربردی سبک خودرو دارد.

 

این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.