رئیس دانشگاه شهید چمران:

هیچ‌ فاصله‌ای میان دانشگاه و جهاددانشگاهی احساس نمی‌کنم

تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ماه ۱۳۹۵

دانشجوآنلاین- رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که مجموعه جهاددانشگاهی و دانشگاه می‌توانند به‌عنوان همکار در پیشبرد اهداف و امور، یاری‌رسان هم باشند، گفت: هیچ‌گونه فاصله‌ای میان دانشگاه و جهاددانشگاهی احساس نمی‌کنم و این آمادگی را برای هرگونه همکاری با مجموعه جهاددانشگاهی اعلام می‌کنم.

 

به گزارش ایسنا، دکتر غلامحسین خواجه در بازدید از دفتر این خبرگزاری با اشاره به سابقه آشنایی خود با مجموعه جهاددانشگاهی، اظهار کرد: همواره خود را عضوی از این نهاد می‌دانستم و همچنان این احساس را نسبت به جهاددانشگاهی دارم و هیچ فاصله‌ای بین دانشگاه و جهاددانشگاهی نمی‌بینم؛ اگر مشکلی نیز برای جهاددانشگاهی وجود داشته باشد، گویا که آن مشکل مربوط به دانشگاه هم هست.

 

وی همچنین با تبریک سال نو و آرزوی موفقیت بیش از پیش برای مجموعه جهاددانشگاهی و خبرگزاری ایسنا در انجام وظایف و رسالت‌های محوله، خاطرنشان‌کرد: جهاددانشگاهی مولود انقلاب اسلامی و خبرگزاری ایسنا نیز فرزند جهاددانشگاهی است و قطعاً این مجموعه خیر و برکات بسیاری برای کشور داشته و همچنان خواهد داشت. آرزو می‌کنم که جهاددانشگاهی همچنان بالندگی خود را حفظ کند.

 

هیچ‌گونه فاصله‌ای میان دانشگاه و جهاددانشگاهی احساس نمی‌کنم

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که افراد و مناصب ممکن است تغییر کنند اما آنچه می‌ماند دانشگاه و جهاددانشگاهی است، گفت: این دو مجموعه می‌توانند به‌عنوان همکار در پیشبرد امور یاری‌رسان هم باشند. هیچ‌گونه فاصله‌ای میان دانشگاه و جهاددانشگاهی احساس نمی‌کنم و آمادگی دانشگاه را برای هرگونه همکاری با مجموعه جهاددانشگاهی اعلام می‌کنم.

 

خواجه با بیان این‌که معتقدم اصولاً خبرگزاری ایسنا نه تنها بخشی از جهاددانشگاهی است بلکه می‌تواند جزئی از دانشگاه باشد، تصریح کرد: آنچه از یک رسانه انتظار می‌رود انعکاس واقعیت‌ها و رویدادها است و در عین آن‌که رسانه می‌تواند بعضی ایرادات و نواقص را بزرگ جلوه دهد، فکر نمی‌کنم رسالت ایسنا به‌عنوان یک مولود انقلاب این باشد که به گونه‌ای عمل کند که نقاط ضعف را پررنگ و برجسته جلوه دهد.

 

انعکاس ایرادات باید به رفع مشکل کمک کند

 

وی افزود: قطعاً در همه بخش‌ها ایرادهایی وجود دارد و هر کس ادعا کند که ایرادی ندارد یک ادعای گزاف است اما انعکاس نقاط ضعف و ایرادات باید به گونه‌ای باشد که بتواند به رفع مشکل کمک کند نه آن‌که مشکلی را بر مشکلات بیافزاید. از ایسنا نیز چنین انتظاری وجود دارد که در مسیر انعکاس رویدادهای جامعه و به‌خصوص دانشگاه به گونه‌ای حرکت کند که دستگاه‌ها را تقویت کند و در عین آن‌که بتواند نقاط ضعف را به آن‌ها گوشزد کند، در راستای اهداف و رسالت‌های خود گام بردارد.

 

رئیس دانشگاه شهید جمران اهواز با ابراز خرسندی از حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا و مجموعه جهاددانشگاهی این دیدار را تداعی‌کننده خاطرات گذشته خود در جهادسازندگی و امیداوارکننده توصیف کرد و گفت: در دانشگاه شهید چمران اهواز تا هنگامی که این مسئولیت را بر عهده دارم خود را حامی جهاددانشگاهی می‌دانم و اگر ایراد، اشکال یا نقطه‌نظراتی نیز وجود داشته باشد قطعاً آن را با جهاددانشگاهی مطرح می‌کنیم و می‌خواهیم که در این راستا یاری‌رسان دانشگاه باشد.

 

مجموعه تصمیم‌گیرندگان کشور به استان خوزستان بیشتر توجه کنند

 

خواجه با ابراز امیدواری از این‌که این دو مجموعه علمی با همکاری هم رسالت خود را در خدمت‌رسانی به استان خوزستان - که حق زیادی بر گردن کشور دارد و آن‌گونه که باید و شاید به آن رسیدگی و پرداخته نشده و حق این استان ادا نشده است - به انجام برسانند، اظهار کرد: مردم خوزستان وظیفه خود را در مقاطع مختلف انقلاب انجام داده‌اند و این انتظار بوده و هست که مجموعه تصمیم‌گیرندگان کشور نیز به استان خوزستان بیشتر توجه و عنایت داشته باشند‌ تا مردم در آرامش و رفاه بیشتری به ایفای نقش و خدمت بپردازند.

 

وی همچنین برای جهاددانشگاهی و همه دانشگاهیان در سال جاری آرزوی توفیق کرد که بتوانند رسالت خود را به نحو احسن انجام داده و گامی در راه خدمت به نظام، کشور و به‌خصوص خوزستان قهرمان که نماد ایستادگی و مقاومت است، بردارند.

 

جهاد دانشگاهی؛ یکی از رویش‌های انقلاب

 

به گزارش خبرنگار ایسنا همچنین دکتر قدرت‌الله شاکری‌نژاد رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان، این دیدار را یک توفیق دانست و اظهار کرد: امیدوارم سال نو برای دانشگاه شهید چمران و همه دانشگاهیان کشور یک سال مبارک باشد و بتوانیم منویات مقام معظم رهبری در نامگذاری امسال به نام "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" را ملکه ذهن و عمل خود قرار دهیم.

 

وی با بیان این‌که جهاددانشگاهی یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است و با علم به چنین پیشینه‌ای کار در این نهاد بسیار سخت می‌شود، خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی در برهه‌ای در مجموعه انقلاب شکل گرفت که نوعی تلاطم حساس سیاسی، هویتی و حتی شاید اجتماعی نسبت به انقلاب اسلامی در کشور وجود داشت اما با وجود همه این تلاطم‌ها و ابهامات، جهاددانشگاهی در مجموعه انقلاب و در بستر دانشگاه تشکیل شد.

 

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان افزود: به لطف الهی در سال‌های فعالیت این نهاد این رویه حاکم بوده است که بتوانیم متفاوت از دیگر نهادها و سازمان‌ها در کشور عمل کنیم‌ و این نهاد را به یک شرکت یا کارخانه تبدیل نکنیم‌ بلکه بر همان مدار فرمایشات امام(ره) و بر اساس منویات رهبری حرکت کنیم که اگر فرمایشات مقام معظم رهبری را یک معیار ارزشیابی قرار دهیم ایشان در همه دیدارها با مسئولان جهاددانشگاهی از این مجموعه به نیکی یاد کردند.

 

ایسنا و ایکنا ماهیت انقلابی‌گری و اصالت نهاد انقلابی خود را نشان داده‌اند

 

شاکری‌نژاد این گفته دکتر خواجه که "قلباً نهادهای انقلاب اسلامی را که ماهیت و اصالت انقلابی خود را حفظ کرده‌اند، دوست دارم" را برای مجموعه جهاددانشگاهی یک نقطه امید و دیدگاهی ارزشمند دانست و گفت: تلاش کردیم در این رویش انقلابی نیز رویش‌هایی داشته باشیم‌ زیرا اگر قرار باشد به دنبال کارهای تکراری دیگران باشیم‌ کاری از پیش نبرده‌ایم‌ و شاید چندان شایسته نباشد و حتی اتلاف سرمایه باشد. یکی از رویش‌های جهاد، مجموعه خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا در کشور است‌ که به‌خوبی توانسته‌اند ماهیت انقلابی‌گری و اصالت نهاد انقلابی بودن خود را نشان دهند.

 

وی با بیان این‌که ایسنا برای دانشگاه یک فرصت است، تصریح کرد: با نگاهی به فضای مجازی متوجه می‌شویم که شاید 90 درصد آن را اخبار منفی تشکیل می‌دهد‌ و متأسفانه گویا در کشور کسی به دنبال اخبار مثبت نیست. باید تلاش کنیم با انعکاس اخبار مثبت در جهت تقویت روحیه اعضای هیئت‌علمی و کارکنان دانشگاه حرکت کنیم و برای مسئولان خادم در دانشگاه هم قوت قلب باشیم.

 

مخابره اخبار مثبت، امیدوار‌کننده و واقعی دانشگاه توسط ایسنا

 

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان با اشاره به رویدادهای علمی خوب و امیدبخش در دانشگاه‌، افزود: با وجود برگزاری همایش‌ها، سمینارها و انجام کارهای علمی خوب در دانشگاه، اما ممکن است تنها خبر قطع برق یک خوابگاه، تمام فضای مجازی را پر کند که فکر می‌کنم با هوشیاری روابط عمومی‌ها بتوان تا حد بسیاری از تبعات چنین رویکردهایی جلوگیری کرد. معتقدم می‌توان بخشی از اخبار مثبت، امیدوار‌کننده و واقعی دانشگاه را از طریق خبرگزاری ایسنا، مخابره کرد که در پیشبرد اهداف دانشگاه می‌تواند بسیار موثر واقع شود‌ زیرا این اخبار عموماً از طریق دستگاه‌ها یا سیستم‌های مختلف در کشور، خوانده، نقد و رصد می‌شوند.

 

شاکری‌نژاد با ابراز امیدواری از این‌که یک ارتباط بسیار قوی میان دانشگاه و این مجموعه شکل گیرد و از ظرفیت ایسنا به نفع اهداف و رسالت‌های دانشگاه استفاده شود، خاطرنشان کرد: انعکاس گزارش عملکردها از کانال یک خبرگزاری مانند ایسنا برد رسانه‌ای و اثربخشی بیشتری بر تقویت دیدگاه‌ها در پیشبرد امور خواهد داشت‌ و امیدوارم این همکاری تقویت شود زیرا در حوزه دانشگاه اتفاقات بسیار مثبت زیادی اعم از انجام پایان‌نامه‌ها و تولید مقالات منحصر به فرد روی می‌دهد و واقعاً جا دارد ایسنا به‌عنوان یک رسانه علمی و دانشگاهی‌ اخبار را از دل دانشگاه منعکس کند.

 

ظرفیت ایسنا در اختیار دانشگاه است

 

وی با اشاره به این‌که رویکرد ایسنا در ارتباط با اخبار گاه منفی، عدم رسانه‌ای کردن اخبار و یا انعکاس خبر با تعدیل آن برای جلوگیری از شایعه‌سازی است، تصریح کرد: رهبر انقلاب نیز در ارتباط با ایسنا بر این نکته تأکید داشتند که این خبرگزاری تلاش کند که اخبار نوید‌بخش و امیدوارکننده را مخابره کند‌ و اکنون این ظرفیت در اختیار دانشگاه است و هر چه از آن استفاده شود می‌تواند برای دانشگاه مایه خیر و برکت باشد.

 

رئیس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان ادامه داد: شاید موضوع ابزار قدرتمند رسانه چندان کشف نشده یا اعتقادی به آن وجود نداشته باشد‌ با این وجود تلاش کردیم در تمام ادوار دین خود را به دانشگاه ادا کنیم و معتقدیم همچنان باید در این خصوص تلاش کرد زیرا هنوز اتفاقات بسیار میمون و مبارکی در مجموعه دانشگاه اتفاق می‌افتد که شاید از آن بی‌خبر باشیم و باید این اهتمام وجود داشته باشد که این حوزه را تقویت کنیم.

 

شاکری‌نژاد با بیان این‌که مجموعه جهاددانشگاهی البته از گذشته همواره یک مأمن برای بخشی از هیئت‌علمی دانشگاه‌ها نیز بوده است، گفت: در برهه‌ای که کل اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران 300 نفر بود‌ حدود 50 نفر از آن‌ها با جهاددانشگاهی همکاری‌های علمی و پژوهشی داشتند‌ که احساس می‌کنم این همکاری‌ها تا حدودی کم‌رنگ شده است.

 

ایسنا روال دانشجویی و دانشجومحوری خود را حفظ کرده است

 

همچنین در این نشست جلیل بیت‌مشعلی سرپرست معاونت فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان، با تبریک فرارسیدن سال جدید و ابراز امیدواری از این‌که سال نو، سالی پر خیر و برکت برای شکوفایی بیشتر مسائل علمی در کشور باشد، اظهار کرد: ایسنا، خبرگزاری دانشجویان و مولود و فرزند دانشگاه است و اولین خبرگزاری غیردولتی در تاریخ کشور است که پس از خبرگزاری جمهوری اسلامی راه‌اندازی شد و تاکنون نیز منشاء خیر و برکات بسیاری در کشور و استان بوده است.

 

وی یادآور شد: در استان خوزستان با توجه به ظرفیت علمی و دانشگاهی بالای آن، حدود 12، 13 سال پیش اولین شعبه استانی خبرگزاری ایسنا تأسیس شد‌ و از آن زمان تاکنون این روال دانشجویی و دانشجو‌ محوری در ایسنا حفظ و 90 درصد قاطبه کار به دانشجویان محول و در این خصوص به آن‌ها اعتماد شده است.

 

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در این دیدار همچنین با بازدید از تحریریه خبر ایسنا، از نزدیک در جریان فعالیت‌های این رسانه قرار گرفت.

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.