با هدف قرار گرفتن در رآکتور عظیم‌الجثه ITER فرانسه انجام شد

ساخت آهنربای با وزنی در حد یک هواپیمای بوئینگ

تاریخ انتشار : ۱۸ فروردين ماه ۱۳۹۵

دانشجوآنلاین- رآکتور ITER در فرانسه اولین آهنربا از مجموعه آهنرباهای خود را دریافت می‌کند که وزن آن به بیش از 100 تن می‌رسد.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از پاپیولار مکانیکز، رآکتورهای گداخت هسته‌ای شوخی‌بردار نیستند. مطمئنا هنوز نتوانسته‌ایم یکی از این رآکتورها را به گونه‌ای بسازیم که به کار تولید انرژی بیاید، اما همان مدل‌های اولیه از این رآکتورهای عظیم‌الجثه هم ساختارهای پیچیده‌ای دارند و نوعی مهندسی سطح بالا محسوب می‌شوند. یکی از نکات جالب در مورد رآکتور ITER که به تازگی در فرانسه ساخته شده این است که آهنرباهایی که برای تکمیل این رآکتور مورد نیاز هستند بسیار بزرگ‌اند و وزنی در حد یک هواپیمای بوئینگ دارند.

 

رآکتور ITER که یک پروژه مشترک بین اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، چین، روسیه، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا است، دارای یکسری ابزارهای دونات شکل است که حلقه‌ای از پلاسمای فوق حرارتی را در خود نگه می‌دارد. این ابزار برای این که پلاسما را در محل خود نگه دارد از یک آهنربای عظیم برای ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می‌کند. هیچ چیز دیگری وجود ندارد که قادر باشد این نوع پلاسما را به این ترتیب حفظ کند.

 

در ITER این آهنرباها حلقه‌های D شکل بسیار بزرگ به بلندی 46 پا، عرض 30 پا و ضخامت 3 پا هستند و وزن‌شان به 120 تن می رسد که برابر با وزن یک بوئینگ 747 است.

 

پیش‌بینی شده است که ساخت این رآکتور تا سال 2019 به پایان برسد و آزمایش‌های مربوط به پلاسما در 2020 و آزمایش‌های مرتبط با گداخت کامل نهایتا در سال 2027 آغاز شود.

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.