فناوری حوزه گیاهان دارویی را قدرتمند کرده است

تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ماه ۱۳۹۵

دانشجوآنلاین- عضو شورای ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارتباطی که میان تکنولوژی و گیاهان دارویی ایجادشده است را مؤثر دانست و گفت: فناوری توانسته است گیاهان دارویی را به عرصه‌ای قدرتمند تبدیل کند.

 

به گزارش ایسنا، ابوالقاسم متین، صاحب نظر و مشاور علمی در بخش خصوصی در شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص جایگاه علم و فناوری در گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: عطاری‌های ما طی قرن‌ها گیاهان دارویی را به مردم عرضه می‌کردند. اما این اتفاق امروز با دوز بندی، پکیج و غیره همراه است. امروز هر گیاه 300 تا سه هزار ماده دارد که برای مثال ماده مؤثره یکی به صورت قطره عرضه می‌شود.

 

وی توضیح داد: این که بادرنجبویه به عنوان دم‌نوش یا با چای مصرف شود با این که به صورت قطره مصرف شود، متفاوت است. 20 قطره معادل 12 کیلو بادرنجبویه است. بنابراین فناوری در قسمت‌های بسیاری از این قضیه رابط بزرگی بوده است.

 

متین خاطرنشان کرد: تغییراتی که فناوری در حوزه گیاهان دارویی دارد، بسیار پیچیده و قوی است. اقداماتی چون خالص‌سازی و تغییراتی که ایران در خالص‌سازی به آن رسیده است، مهم‌ترین چیز است.

 

وی تاکید کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که در این حوزه وجود دارد، سند ملی گیاهان دارویی است که از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و در حال حاضر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی برای اجرایی کردن این سند مهم نقشه راه مفصلی را تهیه کرده است.

 

عضو شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی تصریح کرد: دیگر مانند سابق نیست که به عرقیات معمولی گیاهان دارویی گفته شود. امروزه با تغییرات بسیاری مواجه هستیم. این حوزه وارد بیوتکنولوژی شده است و حتی سلول‌های بنیادی در این عرصه آینده خوش‌بینی را خواهد داشت.

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.