موقعیت‌یابی در ساختمان با امواج وای‌فای

تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ماه ۱۳۹۵

دانشجوآنلاین- محققان موسسه فناوری ماساچوست برای‌ اولین‌ بار با استفاده از امواج اینترنت بی‌سیم، امکان موقعیت‌یابی در داخل ساختمان‌های عمومی و منازل را فراهم کردند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خراسان، محققان موسسه MIT با استفاده از فناوری آشکارساز امواج وای‌فای محیط، امکان موقعیت‌یابی فرستنده‌های سیگنال در محیط‌های بسته را با دقت چند سانتیمتر فراهم کردند.

 

فناوری موقعیت‌یاب داخلی سیستم Chronos نام‌گذاری شده و اساس عملکرد آن بر مبنای تقلید و آشکارسازی سیگنال‌های رادیویی محیط است.

 

سیستم موقعیت‌یاب داخلی یا Chronos با استفاده از تجهیزات فرستنده و گیرنده امواج وای‌فای در 35 کانال از 2.4 گیگاهرتز تا 5.8 گیگاهرتز قادر به محاسبه فاصله بین گیرنده و فرستنده با اختلاف حرکت امواج در محیط است.

 

این سیستم قادر است تا در فاصله زمانی بسیار اندک معادل دو تا سه میکروثانیه موقعیت کانال را تعویض کرده و امکان محاسبه فاصله در گیرنده را فراهم سازد.

 

محققان موسسه MIT با آزمایش این سیستم در فضاهای داخلی مثل آپارتمان و یا ساختمان‌های اداری موفق شدند تا تلفن‌های همراه هوشمند و رایانه‌های شخصی را با دقت بین 10 تا 65 سانتیمتر موقعیت‌یابی و همچنین با استفاده از نرم‌افزار مربوطه امکان نمایش گرافیکی در گیرنده را فراهم کنند.

 

دیپاک ویشت، دانشجوی دکترای مهندسی الکترونیک از موسسه MIT اظهار کرد: به کمک این فناوری می‌توان موقعیت تلفن‌های همراه هوشمند در ساختمان‌های بزرگ را شناسایی و همچنین به جهت‌یابی ربات‌های هوشمند در فضای داخلی ساختمان‌ها کمک کرد.

 

وی در ادامه افزود: با توجه به محبوبیت فناوری اینترنت بی‌سیم، خوشبختانه زیرساخت‌های گسترش این فناوری فراهم است، به‌طوری‌ که تنها با تولید نرم‌افزارهای مربوطه می‌توان از امواج وای‌فای موجود در محیط به منظور موقعیت‌یابی در ساختمان‌ها نیز استفاده کرد.

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.