طیبی با تاکید بر عزم جهادبرای اجرای ماموریتهای محوله خبر داد

دو برابر شدن بودجه جهاد دانشگاهی در صورت تائید یک جدول از لایحه بودجه 95

تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ماه ۱۳۹۵

دانشجوآنلاین- رییس جهاد دانشگاهی با ابراز تاسف از بودجه کم جهاد دانشگاهی در لایحه بودجه 95 گفت: جدولی به این لایحه اضافه شده است که در صورت تحقق آن بودجه جهاد دانشگاهی در سال 95 دو برابر خواهد شد.

 
به گزارش ایسنا، ‌دکتر حمیدرضا طیبی در مراسم آغاز به کار در سال 95 اهداف تاسیس جهاد دانشگاهی را مبتنی بر توسعه و پیشرفت کشور دانست و افزود: جهاد دانشگاهی همواره در جهت پیشرفت کشور و تحقق اهداف تلاش کرده است.
 
وی با بیان این که این نهاد انقلابی دو اقدام مهم را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد:‌ تهیه برنامه پنجم جهاد دانشگاهی از جمله این برنامه‌ها بوده است که بر اساس آن همه واحدهای جهاد دانشگاهی باید دارای آن دسته از فعالیت‌های شاخصی باشند که مقام معظم رهبری جهاد دانشگاهی را مکلف به اجرای آن برنامه‌ها کرده است.
 
 
طیبی با تاکید بر این که برای تحقق این هدف به دنبال تامین منابع لازم برای آن هستیم، خاطرنشان کرد: اجرایی کردن نقش جهاد دانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور از دیگر برنامه‌های جهاد دانشگاهی است؛ چرا که همیشه تلاش کردیم توانمندی‌های این نهاد را ارائه دهیم و در حال حاضر به دنبال این هستیم تا بر اساس سند نقشه جامع علمی کشور ماموریت‌هایی به این نهاد واگذار شود.
 
 
رییس جهاد دانشگاهی اولین اقدام جهاد دانشگاهی را تامین منابع مالی ذکر کرد و گفت: ما امیدوار بودیم که در سال 95 بودجه جهاد دانشگاهی افزایش یابد؛ ولی متاسفانه به دلیل مشکلات مالی کشور بودجه جهاد دانشگاهی نسبت به سال گذشته 8.8 افزایش داشته است.
 
وی در عین حال توضیح داد: در حال حاضر جدولی با عنوان جدول 14 به لایحه بودجه 95 اضافه شده که بر اساس آن بودجه جهاد دانشگاهی دو برابر خواهد شد.
 
 
وی ابراز امیدواری کرد که این جدول در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و اجرایی شود.
 
طیبی با اشاره به ایجاد صندوق مشترک میان جهاد دانشگاهی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در سال 94 مبلغ 21 میلیارد تومان پروژه از حساب این صندوق مشترک تعریف شد که اولین پیش قسط این پروژه‌ها نیز پرداخت شد.
 
رییس جهاد دانشگاهی با تاکید بر این که در سال 95، 20 میلیارد تومان پروژه مصوب شده است،‌ گفت: در حال حاضر این پروژه‌ها در معاونت علمی در حال بررسی است.
 
 
رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به برنامه‌های این نهاد با بخش‌های پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگا‌ه‌ها اظهار کرد: در حال حاضر مذاکراتی را با دستگاه‌های مختلف همچون وزارت نیرو و نفت آغاز کرده‌ایم؛ ولی متاسفانه در سال‌های اخیر بخش پژوهشی وزارت نفت قفل شده است و ما نتوانستیم پروژه‌های مشترکی را با این وزارتخانه شروع کنیم.
 
وی در عین حال از انعقاد قراردادهایی از سوی جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: از سوی جهاد دانشگاهی خوزستان قراردادی به مبلغ 50 میلیارد تومان برای ساخت مته حفاری به امضاء رسیده است.
 
 
وی اقدام برای انعقاد تفاهم‌نامه دیگری در زمینه حفاری چاه‌های نفت خبر داد و یادآور شد: در این قرارداد قرار است از تجهیزات سرچاهی استفاده شود و این طرح برای تائید نهایی در اختیار وزیر نفت قرار گرفته است.
 
 
طیبی با تاکید بر توسعه فعالیت‌های واحدهای جهاد دانشگاهی گفت: در این زمینه برنامه‌ای را در دستور کار قرار دادیم که بر اساس آن واحدهای توسعه یافته با واحدهای تازه تاسیس همکاری داشته باشند تا بتوانند از این طریق انتقال تجارب داشته باشند.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد: به منظور اجرایی شدن نقش جهاد دانشگاهی در نقشه جامع علمی کشور اقداماتی صورت گرفته که از زمان تصویب این نقشه ما پیگیری‌های لازم را انجام دادیم.
 
طیبی با تاکید بر این که اجرایی شدن این بند از نقشه جامع علمی کشور به همت و باور مسؤولان نیاز دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس نقشه جامع علمی کشور، 7 ماموریت به جهاد دانشگاهی واگذار شده است.
 
 
وی انتقال فناوری را از جمله ماموریت‌هایی دانست که بر اساس نقشه جامع علمی به جهاد دانشگاهی واگذار شده است و افزود: در برخی موارد مشاهده شده که یک پروژه بیش از 100 بار اجرایی شده؛ ولی در هیچ کدام از آنها انتقال فناوری صورت نگرفته است که این ماموریت می‌تواند به این نهاد واگذار شود.
 
طیبی با تاکید بر این که طراحی و ساخت آب شیرین‌کن‌ها از سوی جهاد دانشگاهی پیشنهاد شده است، افزود: این طرح با استقبال خوبی از سوی وزارت نیرو مواجه شده است.
 
وی با بیان این که جهاد دانشگاهی در حوزه حمل و نقل ریلی و سیستم برق و الکترونیک رانش می‌تواند گام‌های موثری بردارد، خاطرنشان کرد: این امر از سوی وزارت نیرو جدی گرفته نشده است.
 
رییس جهاد دانشگاهی تشکیل سازمان ملی پژوهش و فناوری را از دیگر ماموریت‌های نقشه جامع علمی کشور نام برد و گفت: در این راستا لازم است تا سازمانی برای ارتباط میان دانشگاه با صنعت ایجاد شود که جهاد دانشگاهی می‌تواند در این زمینه اقدام کند.
 
رییس جهاد دانشگاهی در ادامه با ارائه گزارشی در خصوص اقدامات این نهاد در سال 94 گفت: ساماندهی و هماهنگی میان موسسات آموزش عالی، توسعه فضاهای فیزیکی واحدهای آموزشی، ایجاد سازمانی برای نظارت و برنامه‌ریزی آموزش‌های کوتاه مدت و ساماندهی آموزش‌های الکترونیکی از جمله اقدامات جهاد دانشگاهی در سال 94 بوده است.
 
وی با اشاره به عملکرد معاونت پژوهشی این نهاد در سال 94 یادآور شد: در حوزه معاونت فرهنگی نیز اقدام به تعریف ماموریت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی شد، ضمن آن که نسبت به اجرای مناظره‌های دانشجویی اقدام شد.
 
طیبی تاسیس اولین مرکز علوم و فناوری قرآنی را از دیگر اقدامات جهاد دانشگاهی در سال 94 دانست و ادامه داد:‌ علاوه بر آن نسبت به اجرای برنامه پنجم توسعه جهاد دانشگاهی در سال 95 نیز اقدام شد.
 
طیبی همچنین از ایجاد اولین پارک علم و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز با همکاری دانشگاه علم و فرهنگ در سال 94 خبر داد و تصریح کرد: علاوه بر آن صندوق پژوهش و فناوری نیز در سال گذشته تاسیس شد.
 
 
رییس جهاد دانشگاهی تامین منابع مالی برای اجرای برنامه‌ها را از اولویت‌های جهاد دانشگاهی نام برد و افزود: علاوه بر آن در سال جاری اقدام به افتتاح ساختمان جدید دانشگاه علم و فرهنگ خواهیم کرد.
 
طیبی همچنین تهیه زمین مناسب برای تاسیس ساختمان جدید دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی را از دیگر برنامه‌های جهاد دانشگاهی در سال 95 دانست و خاطرنشان کرد: سال 95، سال سختی به لحاظ میزان اعتبارات است؛ از این رو تعدیل نیرو حق همه واحدهای جهاد دانشگاهی است، ولی ما برای این امر قانونی داریم که بر اساس آن یک ماه به نیروها برای پیدا کردن شغل مناسب فرصت داده می‌شود؛ اما توصیه این است که اخلاقی رفتار کرده و برای پیدا کردن شغل مناسب به نیروها دو ماه فرصت داده شود.
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.