تاکید یک فعال بازار لوازم الکترونیک بر لزوم استمرار مبارزه با قاچاق

تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ماه ۱۳۹۵

یک فعال بازار لوازم الکترونیک خواهان شفافیت و قاطعیت مسئولان ذی‌ربط در مبارزه با قاچاق شد و گفت: اقدامات در این حوزه باید مستمر باشند و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شوند که به واردات رسمی آسیب وارد نکنند.
 
امیر درودگریان در گفت‌وگو با خبرنگار «شفقنای اقتصادی» افزود: رواج عرضه کالای قاچاق در این بازار آسیب‌های زیادی به دنبال دارد اما اقدامات برای مبارزه با آن مقطعی است و فعالان این صنف نسبت به تداوم آن مطمئن نیستند.
 
مدیر بخش قطعات دفتر هماهنگی‌های ایسوس در ایران ادامه داد: شرایط به گونه‌ای است که در مقاطع کوتاه سخت‌گیری‌ها در مورد فروش کالای بدون فاکتور افزایش می‌یابد و در مواقع دیگر موضوع تا حدود زیادی رها می‌شود در نتیجه برخی فعالان این صنف نگرانند که در صورت رعایت کامل قوانین در رقابت با دیگران با مشکل مواجه شوند.
 
وی گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده به تازگی در صنف لوازم الکترونیک اعمال شده است اما فعالان بازار در برابر اجرای این قانون نیز مقاومت دارند چرا که نسبت به تداوم رویه موجود مطمئن نیستند. درودگریان افزود: ممکن است بعضی از فعالان این بازار، محصولات مورد نیاز برای موجودی انبار خود را با اعمال 9 درصد ارزش افزوده خریداری کنند اما پس از مدتی اجرای این قانون متوقف شود در نتیجه رقیبان آنها کالاها را با قیمت کمتری خریداری می‌کنند و این امر رقابت را برای گروه نخست مشکل می‌کند.
 
مدیر بخش قطعات دفتر هماهنگی‌های ایسوس بیان کرد: هیچ کس مخالف اعمال قانون مالیات یا انجام معاملات با فاکتور رسمی نیست اما هر اقدامی که به افزایش قیمت تمام شده کالا منجر می‌شود باید مستمر و برای همه یکسان باشد.
 
راه مبارزه با قاچاق از گمرک می‌گذرد
این فعال بازار لوازم الکترونیک بیان کرد: در حالی سخت‌گیری‌ها بر خرده‌فروشان بسیار بالاست که بر اساس شنیده‌ها درصد بالایی از قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود و دولت باید تمرکز خود را روی سرچشمه‌های ورود این کالاها بگذارد.
 
درودگریان با اشاره به وجود شمار بالایی از واحدهای صنفی در کشور گفت: کنترل همه فروشگاه‌های عرضه کالاهای الکترونیک امکان‌پذیر نیست و به نیروی انسانی زیادی نیاز دارد. وی راه‌حل مقابله با قاچاق کالا را کنترل مبادی رسمی و گمرک‌های کشور دانست و افزود: باید عزم جدی از طرف دولت و مجلس برای این امر وجود داشته باشد.
 
مدیر بخش قطعات دفتر هماهنگی‌های ایسوس بیان کرد: دولت سیاست‌های سخت¬گیرانه خود را برای کنترل فرایند ترخیص کالاها از گمرک آغاز کرده است اما این سیاست‌ها نباید به گونه‌ای اجرا شود که واردات رسمی آسیب ببیند.
درودگریان افزود: اعمال سیاست‌های بیش از حد سخت¬گیرانه و غیرشفاف در گمرک، فرایند ترخیص کالا را از ۱۵ روز به ۶۰ روز رسانده و این امر تعادل بازار را با خلل مواجه کرده است. به گفته وی هنوز مشخص نیست این¬گونه سخت‌گیری‌ها قاچاق را در بازار کاهش دهد و نتیجه آن در ماه‌های آینده مشخص می‌شود.
 
جاده پرپیچ و خم تولید در ایران
مدیر بخش قطعات دفتر هماهنگی‌های ایسوس بیان کرد: بسیاری از کالاهایی که گفته می‌شود تولید داخل کشور هستند از نوع نیمه‌سوارشده محسوب می‌شوند به عبارت دیگر در کشور مبدا مونتاژ اولیه روی آنها صورت گرفته و بعد از ورود به ایران مونتاژ نهایی می‌شوند.
 
درودگریان با اشاره به جذابیت بازار کشور برای برندهای خارجی ادامه داد: این بازار با توجه به میزان تقاضای موجود در آن صد در صد آماده جذب سرمایه‌گذاری خارجی و اجرای طرح‌های تولید مشترک است اما وجود برخی مشکلات مانند تحریم‌های بین‌المللی و نبود برنامه‌ریزی صحیح داخلی مانع از تحقق این امر می‌شود.
 
وی بروکراسی اداری پرپیچ و خم موجود را برای اخذ مجوزهای تولید یکی از مهم‌ترین موانع جذب سرمایه‌گذاری دانست و افزود: اکنون فعالان اقتصادی واردات را به فعالیت‌های تولیدی ترجیح می‌دهند چرا که شفافیت لازم در مورد فرایند کار و قوانین وجود ندارد و موانع و مشکلات زیادی در مسیر کار دیده می‌شود.
 
این فعال اقتصادی گفت: تولیدکنندگان باید بتوانند چشم‌انداز کار را برای حداقل یک سال آینده مشخص و بر اساس پیش‌بینی میزان تولید اقدام به سفارش مواد اولیه کنند اما در ایران چنین کاری حتی برای شش ماه آینده نیز بسیار مشکل است. 
 
مدیر بخش قطعات دفتر هماهنگی‌های ایسوس بیان کرد: دولت باید بسته‌های تشویقی و حمایتی بیشتری برای تسهیل فرایند تولید تدوین کند که از طریق آنها سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتری فعالیت‌های خود را آغاز کنند. درودگریان گفت: شرایط باید به گونه‌ای باشد که برند خارجی، حاضر به پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری شود و تولید مشترک در ایران را به واردات ترجیح دهد.
 
وی با اشاره به وجود برخی بسته‌های حمایتی در این زمینه گفت: بسیاری از فعالان اقتصادی از وجود چنین قوانینی آگاه نیستند و باید در مورد آنها اطلاع‌رسانی دقیق‌تری صورت گیرد.
 
لزوم رقابت در بخش خدمات پس از فروش
درودگریان کم‌توجهی به بحث خدمات پس از فروش را از جمله ضعف‌های صنف فروش لوازم الکترونیک در ایران دانست و افزود: رقابت فعالان بازار منحصر به فروش است برای مثال جشنواره‌های متعددی در این حوزه برگزار می‌شود و تبلیغات نیز بر ارائه تخفیف یا رونمایی محصول جدید متمرکز است.
 
مدیر بخش قطعات دفتر هماهنگی‌های ایسوس ادامه داد: از سوی دیگر مصرف‌کنندگان در زمان خرید محصول به گارانتی توجه چندانی نمی‌کنند و در میان معیارهای انتخاب آنها خدمات پس از فروش جایی ندارد. وی بیان کرد: در بسیاری از کشورهای دیگر برندها و فعالان بازار در زمینه ارائه خدمات پس از فروش نیز با یکدیگر رقابت دارند و برای جلب توجه مشتریان بالقوه، جشنواره‌ها و طرح‌های تشویقی در این حوزه ارائه می‌کنند برای مثال افرادی که در یک بازه زمانی از برند خاصی خرید داشته باشند طول مدت گارانتی آنها بیشتر است.
 
به گفته درودگریان این شرایط باید در ایران نیز ایجاد شود تا به تدریج فرهنگ خدمات پس از فروش بین فعالان بازار و مصرف‌کنندگان شکل بگیرد.

از دست ندهید:

 

 

قوانین جالب رانندگی در نقاط مختلف دنیا

 

همه زوج های بازیگر سینمای ایران چیزهایی که نمی‎دانستید!

 

هواپیمای شخصی اسطوره فوتبال 

 

تمیزترین ایرلاین‌های جهان را بشناسید

 

10 تکنیک ساده برای خلاق بودن

 

با امکان جدید اینستاگرام، روایتگری کنید

 

برای ورود به بازار کار بخوانید

 

چگونه خودروی دست دوم را قیمت‌گذاری کنیم؟

 

ماجرای ازدواج شیلا خداداد با همسر دکترش تصاویر

 

تصویری حيرت آور از لاغر شدن بازيگر مرد مشهورايراني

 

آیا شعر معروف ایرانی بر سردر سازمان ملل حک شده است؟

 

فستیوال‌های جالب اروپایی

 

7 جزیره که باید پیش از نابود شدنشان ببینید

 

خانم بازیگر معروف ایرانی با ظاهر عجیب و ترسناک! عکس

 

احتمال کاندیداتوری بازیگر محبوب برای ریاست جمهوری

 

خانم ها بخوانند؛ روش کاهش وزن پس از بارداری

 

کلید واژه‌ها: شبکه‌های اجتماعی        گروه رسانه‌ای کاما       بازاریابی محتوا       تبلیغات اینترنتی       روابط‌عمومی تجاری

 

 

مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.