Share on Facebook تاریخ آخرین به روز رسانی (1392-03-26)

دانشگاه ملی استرالیا

«پیش از هر چیز، طبیعت موجودات را فراگیر» 

این شعار دانشگاه ملی استرالیا است که بسیاری آن را بهترین دانشگاه این كشور می دانند. در رده‌بندی‌های دانشگاهی مختلف ازجمله رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای جیائوتونگ چین و رده‌بندی سالانه‌ای كه ضمیمه آموزش عالی نشریه تایمز انجام می‌دهد،ANU بهترین دانشگاه استرالیا است. در میان كاركنان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه پنج برنده جایزه نوبل وجود دارد. این دانشگاه رتبه اول را در میان دانشگاه های استرالیا دارد و بهترین دانشگاه نیمکره جنوبی محسوب می شود.بر اساس رده بندی تایمز سال 2009 دانشگاه رتبه 17 جهانی را به خود اختصاص داد و همچنین در رده بندی شانگهای سال 2009 رتبه اول را از آن خود کرد.

دانشگاه ملی استرالیا ماموریت تبدیل این كشور به مركز تحقیقات كلاس جهانی را دارد و بیش از سایر دانشگاه‌های استرالیا بر تحقیق متمركز شده است. دانشگاه ملی استرالیا روابط نزدیكی با دولت و موسسات تجاری و تحقیقاتی استرالیا و سراسر دنیا دارد و در پی ایجاد فرهنگ كشف و روح مباحثه است.

دانشگاه ملی استرالیا از سوی یك شورای ۱۵نفره اداره می‌شود و عضوی از شبكه‌های متحد و مشاركتی چندین دانشگاه است. گروه هشت (8 دانشگاه‌ مطرح استرالیایی)، انجمن دانشگاه‌های حاشیه اقیانوس آرام، انجمن دانشگاه‌های تحقیقات اخترشناسی و اتحادیه بین‌المللی دانشگاه‌های تحقیقاتی ازجمله این شبكه‌ها هستند. دانشگاه ملی استرالیا در شهر «كانبررا» استرالیا (شهر پایتخت فدرال) واقع شده است. بودجه این دانشگاه از محل درآمدهای مالیاتی دولت استرالیا و كمك‌های مردمی تأمین می‌شود.

ANU تنها دانشگاه استرالیایی است كه براساس مصوبه مجلس فدرال این كشور تاسیس شده است. این لایحه از سوی «بن چیفلی»، نخست‌وزیر وقت و «جی‌جی ‌ددمن»، وزیر بازسازی پس از جنگ، به مجلس ارائه شد و با حمایت «رابرت منزییز»، رهبر اپوزیسیون به تصویب رسید. گروهی از پژوهشگران استرالیایی برجسته در شكل‌گیری دانشگاه ملی استرالیا نقش داشتند. «مارك اولیفانت»، محقق تاثیرگذار در توسعه رادار و فیزیك هسته‌ای، «هووارد فلوری»، كاشف فواید پنی‌سیلین، «كیت هانكوك»، تاریخدان برجسته و «اچ‌سی كومبز»، اقتصاددان مشهور از پایه‌گذاران این دانشگاه بودند. بعد از تاسیس دانشگاه ملی استرالیا، این دانشگاه به انجام تحقیقات پرداخت و تنها در دوره‌های آموزش تحصیلات تكمیلی دانشجو پذیرش می‌كرد. در سال ۱۹۶۰دانشگاه كانبررای سابق، با دانشگاه ملی استرالیا تركیب شد و به صورت دانشكده مطالعات عمومی این دانشگاه درآمد تا زمینه تحصیل دانشجویان مقطع لیسانس را در این دانشگاه فراهم كند. این دانشگاه اكنون بیش از چهار هزار دانشجوی تحصیلات تكمیلی و بیش از پنج هزار دانشجوی مقطع لیسانس دارد.

ANU شامل هفت دانشكده و موسسه مطالعات عالی است. دانشكده‌های این دانشگاه به آموزش دانشجویان مقاطع لیسانس و بالاتر و همینطور انجام مطالعات و تحقیقات می‌پردازند. موسسه مطالعات عالی از ۹دانشكده تحقیقاتی تشكیل شده كه به‌طور خاص بر انجام تحقیق متمركز شده اند.

در رتبه‌بندی ضمیمه آموزش عالی، نشریه تایمز دانشگاه ملی استرالیا را در رتبه بالایی جای داده است. در رتبه‌بندی سال ۲۰۰۷این نشریه، ANU در مقام شانزدهم دنیا قرار گرفت؛ یك جایگاه بالاتر از دانشگاه استنفورد و یك جایگاه پایین‌تر از دانشگاه كرنل.

با وجود بیش از ۱۰هزار درخت در پردیس دانشگاه ، ANU «خانه نقره‌ای» جایزه‌های عالی استرالیا در سال ۲۰۰۳را به خود اختصاص داد. دانشكده تحقیقاتی اخترشناسی و فیزیك نجوم(RSAA) دور از پردیس اصلی، در رصدخانه ونت استروملو در جنوب شهر كانبررا قرار دارد. دانشكده اخترشناسی همچنین رصدخانه سایدینگ‌اسپرینگ در «نیوساوت ولز» را اداره می‌كند. از زمان آتش‌سوزی جنگلی كانبررا در سال ۲۰۰۳تنها پایگاه تلسكوپ دانشگاه ملی استرالیا در رصدخانه سایدینگ‌اسپرینگ قرار دارد. این دانشگاه همچنین یك پردیس ساحلی در «كویلوا»، در كرانه جنوبی نیوساوت‌ولز دارد كه آن را به پژوهش میدانی آموزش اختصاص داده است. یك واحد تحقیقاتی شمال استرالیا نیز در «داروین» واقع در سرزمین شمالی قرار گرفته است. دانشجویان همه پردیس‌ها نمایندگانی از انجمن دانشجویانANU دارند. دانشجویان تحصیلات تكمیلی انجمنی به نام «دانشجویان تحصیلات تكمیلی و پژوهشی» دارند كه عضو انجمن شورای انجمن‌های تحصیلات تكمیلی استرالیاست. اتحادیه دانشگاه ملی استرالیا از فراهم‌كردن غذای دانشجویان تا بهبود ساختارهای دانشگاه فعالیت می‌كند و بسیاری از تسهیلات ورزشی، اقامت و غذاخوری دانشگاه ملی استرالیا برای عموم قابل استفاده است.

پیشتازان عرصه دانشگاهی كه ازANU فارغ‌التحصیل شده‌اند شامل؛ پروفسورها منینگ كلارك (تاریخدان)، بارت باك (اخترشناس) و حنا نیومن (ریاضیدان) و همچنین كوین رود، نخست‌وزیر كنونی استرالیا هستند.

دانشگاه ملی استرالیا از دانشگاه های گروه هشت، در سال 1946 تاسیس گردیده و در شهر کنبرا واقع می باشد و در حال حاضر 16715 دانشجو دارد که از این تعداد حدود 30% دانشجویان خارجی هستند.
محیط غیر آکادمیکی دانشگاه بسیار فعال می باشد،حضور سالن های آمفی تئاتر و سالن ها ورزشی،کلوب های تفریحی،انواع کافی شاپ و .. فضای دانشگاه را زنده و پویا نگه می دارد.

از جمله برندگان جایزه نوبلی که در این دانشگاه تحصیل کردند می توان به نفرات زیر اشاره کرد:

سر هاوارد فلوری در سال 1945 دانشجوی رشته پزشکی
پروفسور جان اکلز در سال 1963 دانشجوی رشته پزشکی
پروفسور جان هارسانای در سال 1994 دانشجوی رشته اقتصاد
پروفسور رالف زینکرناگل در سال 1996 دانشجوی رشته ایمونولوژی

كتابخانه دانشگاه ملی استرالیا
كتابخانهANU شامل یك ساختمان اصلی (علوم اجتماعی، مطالعات انسانی و مدارك رسمی)، كتابخانه‌های هنر (هنرهای زیبا)، ساختمان منزییز (مطالعات آسیااقیانوسیه، مدارك رسمی و كتاب‌ها و مجموعه‌های نایاب)، ساختمان هانكوك (علوم، مهندسی و ریاضیات)، كتابخانه حقوق، كتابخانه موسیقی، شعبه‌های علمی (كتابخانه اخترشناسی، كتابخانه شیمی و كتابخانه علوم زمینی) است.

 دانشکده های دانشگاه ملی استرالیا به قرار زیر است:

  • دانشکده علوم اجتماعی - برنامه های این دانشکده عبارتند از:هنر،جامعه شناسی و علوم اجتماعی و انسان شناسی.
  • دانشکده مطالعات و تحقیقات کشورهای آسیایی
  • برنامه های این دانشکده شامل تمام علوم تحقیقاتی در مورد کشورهای آسیایی می باشند که از افغانستان شروع می شود و تا کشورهای حاشیه اقیانوس آرام ادامه می یابد.
  • دانشکده اقتصاد و بازرگانی
  • دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر
  • دانشکده حقوق
  • دانشکده پزشکی،زیست شناسی و علوم محیطی
  • دانشکده علوم ریاضی و فیزیک - برنامه های این دانشکده عبارتند از: ستاره شناسی،فیزیک نجومی،شیمی،علوم زمین شناسی،علوم ریاضیات،فیزیک و علوم ارتباطات

منبع : http://mycenterprises.com/pe/index.php/national-university.html


رشته های این دانشگاه:
تمام رشته ها

در صورتی که مایل هستید اطلاعات و تصاویر بیشتری از دانشگاه خود در اختیار ما قرار دهید اینجا کلیک کنید.
مراکز‌علمی
  دانشگاه‌های داخلی
  دانشگاه‌های خارجی
  موسسه‌های آموزشی
  انجمن‌های علمی
کافه‌ارشد
  پاتوق
  سبک زندگی
  برنامه‌ریزی
  خاطره‌بازی
اخبار
  دانشگاه‌ها
  آموزش عالی
  انجمن‌ها
  آزمون‌ها
  همایش‌ها
  رشته ها
  استان‌ها
  خارجی
دسترسی‌ها
  رادیو دانشجو
  فرصت‌های تحصیلی
  فرصت‌های شغلی
  کتاب‌ها
  جزوه‌ها
  گالری
حامیان طلایی دانشجو آنلاین
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت متعلق به نیوساد می باشد و هرگونه بهره برداری - محتوایی یا بصری - با ذکر منبع بلامانع است
Powered by HamrahSamaneh CO.